Zamknij X

Rewitalizacja w toku. Ponad 60 zadań i 92 projekty

2022-04-06 10:01:21, Q4.pl

Rewitalizacja trwa i przynosi wymierne efekty – przekonywała na wtorkowej konferencji prasowej poświęconej Gminnemu Programowi Rewitalizacji zastępczyni prezydenta Monika Jabłońska i zaangażowani w proces samorządowcy.

Spotkanie zorganizowano przy okazji opublikowania dwóch ważnych dla rewitalizacji dokumentów –sprawozdania z realizacji GPR w minionym roku i Raportu Stanu Realizacji GPR w pierwszych trzech latach funkcjonowania. Ten drugi dokument przygotował Instytut Rozwoju Miast i Regionów.

Monika Jabłońska przypomniała, że procesy rewitalizacyjne, w które angażuje się miasto mają cztery podstawowe cele: społeczny, gospodarczy, funkcjonalno-przestrzenny i środowiskowy także cel techniczny. Dla ich osiągnięcia zaplanowano dziesięcioletni, złożony program:

To jest ponad 60 zadań i 92 projekty. Bardzo dużo z tych zadań finansowanych jest ze środków zewnętrznych, z Regionalnego Programu Operacyjnego, z obecnej i przyszłej perspektywy.

22 miliony złotych – taka kwota została wydana w pierwszych trzech latach funkcjonowania Programu Rewitalizacji na projekty realizowane w Śródmieściu:

Ta rewitalizacja się dzieje i przynosi wymierny efekt – mówił na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami wiceprzewodniczący Rady Miasta i jednocześnie kierujący Komitetem Rewitalizacji Jarosław Hupało.

Radny przypomniał przy tym, ze członkami społecznego komitetu są nie tylko samorządowcy, ale także interesariusze projektu rewitalizacji – mieszkańcy, właściciele nieruchomości i przedsiębiorcy funkcjonujący w centrum miasta i mają wpływ na to, jakie zadania stawia przed sobą, w obszarze rewitalizacji, miasto

Oprócz tego zadania doradczego i wspomagającego, są oni również recenzentami naszych zadań i jednocześnie wskazują nam priorytetowe kierunki działań, które powinny być realizowane – podkreślił.

Zdaniem samorządowca projekty realizowane w ramach GPR są na co dzień niedoceniane, jednak maja konkretny wymiar, już widoczny, choćby w postaci renowacji kolejnych kamienic w strefie objętej programem.

Na przestrzeni lat, jeśli spojrzymy w sprawozdania, to bardzo wyraźnie widać, ze w roku 2019 te środki, które zostały przeznaczone zarówno przez instytucję dotującą (Gminę Miasto Włocławek – przyp.red.) jak i właścicieli to było ponad 1,8 miliona złotych w roku 2020 to były prawie 4 miliony. W minionym roku było 3,2 miliona złotych – dodaje Krystian Łuczak, wiceprzewodniczący Rady Miasta

Dofinansowania do remontów nie są jednak jedynym programem mającym na celu poprawę jakości życia w tej części miasta, część z nich ma charakter społeczny i skierowana jest bezpośrednio do mieszkańców:

Tych projektów jest bardzo dużo i warto o tym mówić – podkreśla radny Daniel Tobiasz – Jest to aktywizacja zawodowa mieszkańców, reintegracja społeczna mieszkańców Włocławka w obszarze rewitalizacji, działania środowiskowe modelu organizowania społeczności lokalnej, program wsparcia projektów lokalnych, Kawiarnia Obywatelska w której się znajdujemy – wymieniał.

Przypomnijmy, że Gminny Program Rewitalizacji uchwalono jesienią 2018 roku i ma potrwać do roku 2028. Przewidziane do realizacji przedsięwzięcia składają się z wielu działań społecznych, uzupełnionych projektami infrastrukturalnymi, które mają pomóc w osiągnięciu zakładanych celów rewitalizacji.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz