Oszczędzanie energii kluczowe również dla bezpieczeństwa

2022-04-02 18:10:07, PAP Sponsorowane

Niestabilna i trudna sytuacja polityczno-ekonomiczna sprawiła, że kluczowe staje się zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, jak i krajów członkowskich Unii Europejskiej. Niezwykle istotna jest również zmiana zachowań konsumentów, które pozwolą na ograniczenie zużycia energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe do czego zachęca Polski Komitet Energii Elektrycznej w ramach kampanii „Liczy się energia”.

Prowadzona przez Polski Komitet Energii Elektrycznej kampania „Liczy się energia” zwraca uwagę na konieczność podejmowania szeroko zakrojonych działań na rzecz oszczędzania energii. Po 24 lutego, kiedy Rosja wzmogła trwający od 2014 roku atak na Ukrainę, zdestabilizowała się nie tylko sytuacja geopolityczna, ale również gospodarcza, a konieczność mądrego oszczędzania energii stała się potrzebą zarówno mieszkańców Polski, ale również jednym z priorytetów Unii Europejskiej.

Ważne jest oszczędzanie

Eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej są przekonani, że ceny energii będą rosły. Dlatego ich zdaniem tak istotne jest wprowadzanie zmian, zarówno na polu biznesowym, jak i w życiu codziennym Polaków, które pozwolą na zmniejszenie zużycia energii. Działania te mogą przynieść pozytywne rezultaty w wielu aspektach, zaczynając od najprostszego, jakim jest zmniejszenie domowych oraz firmowych rachunków za prąd. Kolejnym benefitem są pozytywne działania na rzecz klimatu oraz aspekt polityczny polegający na powstrzymaniu ekspansywnej polityki Rosji, która czerpiąc zyski ze sprzedaży surowców, finansuje z nich swoją agresywną politykę.

Skuteczne rozwiązania dla każdego

Istnieje wiele sprzętów elektrycznych, które jednostkowo pobierają niewiele prądu, jednak używamy ich regularnie i długo – przez wiele godzin i niemal codziennie. Należą do nich żarówki, które w naszych domach nieraz pobierają prąd przez wiele godzin w ciągu doby. Jednym z działań, które skutecznie mogą obniżyć wysokość rachunków, jest więc wymiana wszystkich, bądź najczęściej używanych żarówek, na oświetlenie LED. Choć jest ono droższe w zakupie, długofalowo generuje znaczne oszczędności, ponieważ zużywa zdecydowanie mniej energii. Jest również trwalsze, więc posłuży dłużej bez generowania konieczności kolejnych zakupów.

Rozwiązania inteligentnego domu wielu osobom kojarzą się z dużym wydatkiem. Można jednak przeanalizować swoje potrzeby i wybrać z nich te, które niedużym kosztem spowodują znaczne zmiany w naszym codziennym funkcjonowaniu. Przykładem mogą być czujniki ruchu albo automatyczne włączniki światła np. wokół domu, które powodują, że jesteśmy w stanie zarządzać długością czasu, w którym jest zużywana energia elektryczna.

Aby ograniczyć koszty energii elektrycznej, warto również przeanalizować dostępne taryfy jej zakupu. Większość z nas korzysta ze zwykłej – G11. Cena prądu jest w niej stała – niezależnie od dnia tygodnia i godziny. Sprzedawcy oferują jednak także inne taryfy, w których taniej jest w weekendy lub po południu i w nocy. Jeżeli dużo pracujemy i właśnie wtedy spędzamy czas w domu – sprzątamy, pierzemy, gotujemy albo po prostu oglądamy telewizję lub czytamy przy nocnej lampce – warto wybrać odpowiednią taryfę.

NABE filarem systemu bezpieczeństwa

Jednym z kluczowych elementów budowania energetycznego systemu bezpieczeństwa Polski, jest przyjęty przez Radę Ministrów projekt transformacji sektora energetycznego zakładający utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Komentując powstanie NABE prezes PKEE Wojciech Dąbrowski wskazywał jak ważne jest budowanie systemu bezpieczeństwa energetycznego własnego kraju. Jego zdaniem to właśnie NABE będzie jego filarem dostarczając stabilne źródła energii oraz okazje do przyspieszenia inwestycji w OZE. Warto pamiętać o tym, że Polska, podobnie jak cała Unia Europejska, jest zobowiązana do osiągnięcia w 2050 roku tzw. neutralności klimatycznej, oznaczającej maksymalne ograniczenie emisji CO2, między innymi w przemyśle, transporcie i energetyce.

Więcej skutecznych sposób na oszczędzanie energii można znaleźć na uruchomionej przez Polski Komitet Energii Elektrycznej stronie liczysieenergia.pl.

Źródło informacji: Polski Komitet Energii Elektrycznej /grafika: Stock

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz