Zamknij X

Stopień alarmowy CHARLIE - CRP. Co oznacza dla mieszkańców?

2022-02-22 14:33:54, Q4.pl

Wczoraj wieczorem decyzją premiera Mateusza Morawieckiego wprowadzono w Polsce stopień alarmowy CHARLIE CRP. Trzeci stopień w czterostopniowej skali alarmowej wprowadzono w związku z narastającym kryzysem na Ukrainie. Co on oznacza?

Alarm CRP wprowadzony został w związku z narastającym w obliczu sytuacji na Ukrainie ryzykiem ataku cybernetycznego. Od wczorajszego wieczora instytucje administracji rządowej, operatorzy infrastruktury krytycznej i systemów bankowych zobligowani są do monitoringu systemów, ćwiczenia planów awaryjnych i procedur – słowem przygotowywania się na ewentualny atak w cyberprzestrzeni.

Na wzrastające zagrożenie zareagował także włocławski Urząd Miasta. Także i tu wprowadzono przewidziane procedury – poinformował dziś na konferencji prasowej Marek Wojtkowski. Prezydent zwołał też Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Jako przedstawiciele administracji publicznej zostaliśmy zobligowani do pewnych działań. (…) Podchodzimy do tego bardzo poważnie a z tym są związane działania, które my, jako podmiot administracji publicznej, musimy podjąć. (…) Uspokajamy sytuację, ale proszę wszystkich Państwa o dostosowywanie się do tych obostrzeń i zaleceń, które są w tej sytuacji konieczne.

Działania, które podjął Urząd Miasta nie ograniczają się tylko do zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem. Jak poinformował dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Bogdan Mielniczek, pewne ograniczenia i zalecenia dotyczą też miejskich instytucji dostępu do nich dla mieszkańców.

Po pierwsze będą chronione wszystkie budynki Urzędu Miasta, przy czym budynki te będą funkcjonować normalnie, tak jak dotychczas, tu akurat pandemia spowodowała sytuację, w której ten ruch jest ograniczony na terenie budynku, natomiast wszystkie sprawy załatwiane są „ na dole”.

Dyrektor dodaje, ze obostrzenia obejmą wzmożoną kontrolę i monitoring parkingów przed budynkami UM . W szkołach będą mogli przebywać jedynie uczniowie i nauczyciele a w środkach komunikacji miejskiej kierowcy mają zwrócić uwagę na potencjalnie niebezpieczne sytuacje: porzucone pakunki, czy też nietypowe zachowania pasażerów.

Na konferencji poinformowano także o wewnętrznym audycie procedur bezpieczeństwa w jednostkach podległych włocławskiemu samorządowi.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz