Zamknij X

MBP na Warszawskiej nie do poznania. Finał prac coraz bliżej

2022-02-15 15:45:55, Q4.pl

Prawie rok gruntownej modernizacji odmieni główną siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej. Inwestycja za kwotę 6 milionów złotych ma zmienić zarówno wnętrze, jak i sposób jej funkcjonowania.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza z jej główną siedzibą przy ulicy Warszawskiej jest niebywale ważnym punktem na mapie kulturowej naszego miasta. Od wiosny ubiegłego roku trwa tam pierwszy gruntowny remont od 1972 roku, czyli od momentu powstania placówki.

Biblioteka która powstała w 1972 roku, właściwie od momentu powstania nie przechodziła żadnej gruntownej modernizacji. Naszym głównym zadaniem było dostosowanie biblioteki do wymogów współczesności. Teraz, to miejsce gdzie spotykają się dorośli, dzieci, młodzież. Takie miejsce chcieliśmy stworzyć. - mówi Marek Wojtkowski, prezydent miasta.

W ramach przebudowy położono nowe tynki na ścianach, wykonano posadzki z gresów, położono nowe panele i wykładziny. Zdemontowano także starą stolarkę okienną i drzwiową, jak i rozebrano istniejące schody. Uzupełniono także izolację termiczną ścian zewnętrznych.

Funkcjonalnie zmieni się jeszcze więcej. Przede wszystkim Filia Dziecięca, oraz Filia Książki Mówionej zamienią się w kolejno Strefę Dziecka, oraz Mediatekę z audiobookami, płytami CD, oraz analogowymi.

W budynku powstanie także sala konferencyjna na 60 osób, a miejsca w sali kameralnej zostaną zwiększone do 150 osób. W piwnicy budynku powstaje nowoczesny magazyn książek i materiałów archiwalnych. To ponad 3,5 tysiąca kilometrów półek na regałach korbowych.

Na ulicy Warszawskiej prace nadal trwają. Budynek jest w stanie surowym, choć trwają ostatnie prace pielęgnacyjne. Według władz miasta, wyposażanie wnętrz ma zacząć się za kilka najbliższych tygodni.

Pracownicy MBP już czekają na zielone światło, aby móc zacząć przenosić zbiory do zmodernizowanej siedziby. A są one bardzo duże.

Mamy do przewiezienia ok. 150 tys. materiałów bibliotecznych, w tym książki, prasę oprawną, a także nowe materiały biblioteczne takie jak płyty CD, audiobooki, a także regionalna i dokumenty życia społecznego gromadzone w bibliotece od wielu lat. Przed nami dużo wyzwań, ale jesteśmy przygotowani i jeśli tylko otrzymamy informację, że można się przeprowadzać, rozpoczniemy ten proces w ciągu dwóch tygodni – mówi Andrzej Chmielewski, dyrektor MBP.

Jak na razie, do magazynu w piwnicy trafiła pierwsza książka. Monografia autorstwa Zdzisława Arentowicza, patrona biblioteki. Złożył ją tam prezydent miasta, Marek Wojtkowski.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz