Zamknij X

Licealiści z LMK zainaugurowali rok swojej patronki

2022-01-12 15:41:15, Q4.pl

W podjętej w październiku, okolicznościowej uchwale Sejm zdecydował o upamiętnieniu urodzonej 180 lat temu Marii Konopnickiej. Pisarka, poetka i publicystka została patronką roku 2022. We Włocławku w upamiętnienie twórczyni „Roty” włączyli się uczniowie liceum jej imienia.

Dla licealistów z LMK to będzie intensywnych 12 miesięcy. W ramach obchodów roku Marii Konopnickiej przewidziano szereg wydarzeń skierowanych zarówno do uczniów, jak i tych wychodzących – dosłownie – na ulicę. Dosłownie, bo właśnie w ten sposób społeczność LMK zainaugurowała obchody. Choć w murach liceum uroczystości rozpoczęły się już w poniedziałek, to dziś wszyscy włocławianie mieli okazję natknąć się na barwne postaci z epoki przechadzające się po centrum miasta i rozdające przechodniom słodkie babeczki z dołączonymi do nich cytatami z twórczości poetki.W stroje pochodzące z czasów Marii Konopnickiej przebrali się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele z liceum.

To pierwsze z wielu wydarzeń upamiętniających patronkę liceum. W programie tegorocznych obchodów znazł się także „Bieg Konopniczański”, zjazd połączony z sesją popularnonaukową z udziałem wykładowców akademickich.

Wówczas postaramy się odbrązowić i odkurzyć Marię Konopnicką, na temat której krąży wiele zakłamanych historii. Chcielibyśmy nadać zupełnie nowy wydźwięk życiorysowi i twórczości Marii Konopnickiej, która doczekała się i nowoczesnych opracowań i zupełnie nowego spojrzenia – zapowiada dyrektorka Liceum Marii Konopnickiej Aneta Jaworska.

W szkole planowany jest także projekt „Rysujemy ilustracje do twórczości Marii Konopnickiej”, który zakończyć ma wernisaż prac. Jedna z sal lekcyjnych placówki ma być nazwana imieniem patronki i pomieścić pamiątki po pisarce, która uda się zdobyć liceum.

To jednak nie wszystko. W ramach obchodów zaplanowano także konkurs filmowy. O zwycięstwo twórcy mogą ubiegać się w dwóch kategoriach – film animowany i film fabularyzowany. Zwycięzcy zostaną wyłonieni w październiku.

 

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz