Zamknij [X]

Jak ożywić przedmioty codziennego użytku - Teatr Przedmiotów

2021-11-15 14:56:10, Q4.pl

Teatr dla Seniora to projekt włocławskiego Teatru Impresaryjnego, który ma na celu zintegrować starszych mieszkańców miasta, a także zachęcić ich do aktywnego obcowania z kulturą w naszym mieście. Dziś odbyły się pierwsze zajęcia warsztatowe pod nazwą „Teatr Przedmiotu”.

„Teatr Przedmiotu” to zajęcia prowadzone przez instruktor teatralną Katarzynę Misiak – adepta sztuki lalkarskiej, wieloletniego pracownika teatrów lalkowych, teatroterapeutę, a od 2017r. pracownika Teatru.

Seniorów zaprosiłam do wspólnej zabawy w „teatr przedmiotów”. Mogli oni wybrać z przedmiotów domowego użytku i odnajdować w nich różne postacie. - mówi Katarzyna Misiak.

Warsztaty teatralne „Teatr Przedmiotu” rozpoczną się od nauki rozpoznawania poszczególnych technik lalkowych (kukła, pacynka, pacynka mimiczna, jawajka, marionetka, lalka podłogowa). Wykorzystując wiele lalek stworzonych w różnych technikach, uczestnicy zajęć będą próbowali przedstawiać stany emocjonalne rozmaitych postaci (radość, smutek, etc.).

Jako że we współczesnym Teatrze Lalek wszystkie przedmioty mogą pełnić funkcję lalek, uczestnicy warsztatów wybiorą przedmioty kuchenne, w których odnajdą osoby i zwierzęta. Ćwiczenie ściśle powiązane jest z wyobraźnią uczestników; jego celem jest pobudzenie tej wyobraźni, nauka kreatywnego myślenia oraz artystyczne wyrażanie siebie.

Mam zamiar przełożyć te warsztaty na zajęcia z wnukami, bo są bardzo ciekawe. Wydaje mi się też, że chociaż na trochę odeszłyby one od komórek czy internetu – mówi Beata Han, jedna z uczestniczek.

Kiedy już uczestnicy zajęć nauczą się innego spojrzenia na przedmioty, sami będą mieli okazję wykonać teatralne lalki z przedmiotów codziennego użytku. Stworzone przez seniorów lalki teatralne zostaną wykorzystane w przedstawieniu „Jaś i Małgosia” Jana Brzechwy, które będzie stanowiło zwieńczenie warsztatów.

Każdy z nas uczestników mógł wcielić się w bohaterów bajki, a następnie przedstawić te postacie na swój własny sposób – mówi Jadwiga Adamczyk biorąca udział w warsztatach.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz