9,3 miliona złotych dofinansowania na pomoc osobom w kryzysie bezdomności

2021-07-09 15:25:49, Q4.pl

12 milionów złotych; tyle kosztować będzie powstające przy ulicy Płockiej schronisko dla bezdomnych prowadzone przez włocławski Caritas. Inwestycja powstaje dzięki wartemu ponad 9,3 miliona złotych dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO WKP). Dziś, teren budowy odwiedził marszałek, Piotr Całbecki.

Pierwsza łopata została wbita w ziemię w lutym tego roku. Jak zapewnia ksiądz Piotr Kędzierski z włocławskiego Caritasu, jak dotąd prace postępują zgodnie z harmonogramem. Na powstający obiekt liczyć będzie około 2000 metrów kwadratowych.

Schronisko jest przewidziane dla 76-ciu osób, także bezdomni, którzy borykają się z różnymi chorobami będą mogli znaleźć tutaj swój dom i jak najlepszą opiekę pod okiem Caritas diecezji włocławskiej – mówi ks. Jacek Kędzierski z Caritas diecezji włocławskiej.

Powstający obiekt pozwoli na poprawę rozwiązań skierowanych do osób w kryzysie bezdomności. Zwiększy się także liczba miejsc noclegowych dla bezdomnych w naszym mieście. Ponadto, budynek przy ulicy Płockiej oferować będzie kompleksową pomoc także i tym osobom, które potrzebują pomocy specjalistycznej; lekarskiej, rehabilitacyjnej.

Bezdomność pozostaje palącym problemem społecznym nie tylko w naszym mieście. Jak zwraca uwagę marszałek Piotr Całbecki, inwestycje realizowane w województwie powinny być także ukierunkowane w aspekt społeczny.

Zbliża się moment przeprowadzki. Osób potrzebujących tutaj wsparcia jest, jak w całym województwie, bardzo dużo. W XXI wieku nie godzi się, aby o wszystkim pamiętać, a zapominać o tych najbardziej bezradnych ludziach; bezdomnych, zagubionych w swoim życiu, a potrzebujących naszej atencji i wsparcia. - mówi marszałek województwa.

Jak podkreśla Sławomir Kopyść, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego, inwestycja służyć będzie nie tylko bezdomnym z terenu naszego miasta:

Mam nadzieję, że uda się to wszystko zrobić i w przyszłym roku, w połowie roku, będziemy mogli ten piękny obiekt oddać do użytku. Bardzo potrzebny bezdomnym nie tylko z Włocławka, ale także z 23 gmin które stanowią obszar funkcjonalny wokół naszego miasta.

Powstające schronisko wpisuje się w strategie walki z kryzysem bezdomności w naszym mieście. Jak zwraca uwagę Marek Wojtkowski:

Najważniejsze jest to, że realizujemy określoną strategie. Jestem przekonany, że uzupełniamy się pewnymi działaniami w kwestiach problemów społecznych. Mamy na ukończeniu inwestycję pod nazwą „Centrum Wsparcia Społecznego”. Inna kategoria osób potrzebujących, czyli w wieku senioralnym, z niepełnosprawnościami. Staramy się uzupełniać i bardzo dobrze współpracujemy – mówi prezydent miasta

Wizyta Piotra Całbeckiego we Włocławku nie ograniczyła się tylko do wizyty na budowie przy ulicy Płockiej.

Marszałek odwiedził także:

  • Centrum Wsparcia Społecznego,
  • budynek dawnego Banku Gdańskiego, który niedługo zamieni się w Interaktywne Centrum Fajansu,
  • Miejskie Targowisko,
  • Stary Rynek,
  • Bulwary.

Marszałek podczas całego trwania wizyty w mieście, szukał także odpowiedniego miejsca w którym stanąć mogłaby Filharmonia Kujawska.
Starania o powstanie takiej instytucji zapowiedział w kwietniu prezydent Marek Wojtkowski.

(Fot. Facebook.com/MarekWojtkowski)

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz