Zamknij X

Szybciej, wyżej, silniej - miasteczko lekkoatletyczne ponownie we Włocławku

2021-06-02 13:17:23, Q4.pl

Skok wzwyż, rzuty i sprint na 25 metrów. W tych dyscyplinach mogli startować najmłodsi włocławianie w lekkoatletycznym miasteczku przy Wzorcowni. Nie rywalizacja była tu jednak najważniejsza.

To nie pierwszy raz, kiedy dzieci mogą odwiedzić lekkoatletyczne miasteczko PZLA we Włocławku. Poprzednie edycje gromadziły wielu młodych entuzjastów sportu. Także i ta zorganizowana w Dzień Dziecka, przy pięknej, słonecznej pogodzie, zgromadziła tłumy.

Na starcie pojawili się młodsi i nieco starsi, wspólnie mierząc się w przygotowanych przez organizatorów konkurencjach. To jednak nie sportowa rywalizacja a zabawa była tu na pierwszym miejscu.

Chodzi o to, aby zachęcić te dzieci, zaciekawić sportem Żeby je wciągać powolutku i budzić tę potrzebę ruchu – przekonuje olimpijczyk i komentator sportowy Marek Jóźwik – (...) Chodzi o to, żeby wyrobić w nich nawyk uprawiania sportu i rodzaj kultury sportowej.

Jak dodaje najistotniejsze jest to, by takie działania podejmować jak najwcześniej, stąd w miasteczkach lekkoatletycznych w Polsce nie dziwi a cieszy widok dwulatków, czy nawet młodszych dzieci, które z pomocą rodziców stawiają pierwsze kroki w świecie sportu. Nie każdy z nich zostanie w pzryszlości aktywnym sportowcem, jednak jak przyznaje Marian Nowakowski z Lekkoatletycznego Klubu Sportowego VECTRA, nie można tego wykluczyć:

W tych pierwszych edycjach pokazywały nam się takie zdolne szkraby, które po kilku dniach trafiły do naszego klubu i dzisiaj już reprezentują naszą sekcję w poważnych zawodach lekkoatletycznych – przyznaje.

Warto w tym miejscu dodać, że miasteczko lekkoatletyczne pojawiło się we Włocławku już w 2015 roku i gości w mieście po dziś dzień a impreza pod egidą PZLA odbywa się najczęściej właśnie w dzień dziecka. Tegoroczna edycja ma jednak jeszcze jeden wymiar, na który zwraca uwagę Sławomir Kopyść:

Zwłaszcza po okresie pandemii wielu jest „wygłodzonych” sportu, ruchu, bycia na świeżym powietrzu a także bycia razem – zauważa członek zarządu województwa kujawsko – pomorskiego - To świetna inicjatywa, aby lekkoatletykę przybliżyć, aby była ona obecna także wśród mieszkańców naszego miasta.

Sposobem na to, oprócz zachęcania do biegów, rzutów i skoków była także obecność gwiazd lekkoatletyki, które na szyi każdego uczestnika, niezależnie od uzyskanego wyniku, wieszały pamiątkowy złoty medal. W tym roku były to Anna Jesień (brązowa medalistka Mistrzostw Świata w Osace na 400 m przez płotki) i wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski i mistrzyni Europy w biegu na 3000 m z przeszkodami i biegach przełajowych.

Organizatorami wydarzenia byli: Lekkoatletyczny Klub Sportowy „Vectra”, Polski Związek Lekkiej Atletyki, Kujawsko- Pomorski Związek Lekkiej Atletyki, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskie na podstawie projektu „Lekkoatletyka dla każdego!”. Partnerem wydarzenia był Urząd Miasta Włocławek.

Zadanie realizowane jest przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

 

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz