Pierwszy pilotażowy kurs SERE B w CSWOT

2021-05-03 10:44:59, Maciej Kowalczyk

W dniach od 19 do 23 marcabr. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnejw Toruniu zorganizowało szkolenie SERE poziomu B, w którym uczestniczyło ponad 20 terytorialsów. Program kursu oparty został na doświadczeniach żołnierzy, którzy uczestniczyli w misjachpoza granicami kraju.

Nazwa kursu pochodzi od angielskich słów:

Survival – Evasion – Resistance - Escape.

 

Survival – przetrwanie w ekstremalnym środowisku;
Evasion – unikanie, przeciwdziałając przechwyceniu przez przeciwnika;
Resistance – opór, przeciwdziałanie wykorzystaniu, w przypadku schwytania;
Escape – ucieczka, z zamiarem połączenia się z macierzystą strukturą.

„Kurs SERE poziomu B jest pilotażowym przedsięwzięciem w Centrum Szkolenia WOT. Zależało nam na stworzeniu szkolenia, które będzie odzwierciedlało realne warunki działania” – podkreśla Komendant Centrum Szkolenia WOT płk Krzysztof Leszczyński. „Szkolenie SERE przeznaczone jest dla personelu wojskowego, który w  ramach prowadzonych działań operacyjnych, narażony jest na izolację w terenie przeciwnika. Szkolenia prowadzi się na trzech poziomach zaawansowania: poziom A, B i C” – dodaje płk Krzysztof Leszczyński.

„SERE poziomu A to szkolenie teoretyczne. Na poziomie B, terytorialsi szkolą się w trudnych warunkachterenowych i atmosferycznych - najczęściej w terenie leśnymz  ograniczonymi racjami żywnościowymi i dostępem do wody pitnej” – komentuje Kierownik Kursu, mjr Łukasz Kowalski. 

„Kurs SERE poziomu B, jest idealnym kierunkiem na dalszy rozwój zawodowy. W życiu prywatnym jestem wielką fanką wycieczek górskich i uważam, że nabyte umiejętności przydadzą mi się nietylko w służbie ale także w realizowaniu swojej pasji. Pomimo tego, że była to edycja pilotażowa kursu to instruktorzy stanęli na wysokości zadania,a szkolenie zostało zrealizowane na wysokim poziomie” –dodaje uczestniczka kursu o numerze B4.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz