Dworczyk o szczepieniu osób od 16 roku życia: na razie osoby powyżej 18 lat, ale będziemy o tym rozmawiać

2021-04-20 11:21:43, Mieczysław Rudy/PAP

Na razie realizujemy Narodowy Program Szczepień, gdzie przewidziane jest szczepienie wszystkich osób powyżej 18 roku życia, a szczepienia osób młodszych będą przedmiotem obrad i konsultacji z naukowcami – poinformował szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk we wtorek.

Podczas konferencji prasowej w KPRM, Dworczyk był pytany o szczepienie osób w wieku od 16 roku życia, które - według producenta - mogą być szczepione szczepionką firmy Pfizer.

Pytany, czy te osoby, też zostaną włączone do Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19, jeżeli do 9 maja wszyscy dostaniemy skierowania, minister podkreślił, że "na razie NPR przewiduje szczepienie wszystkich osób powyżej 18 roku życia". "Przy czym nie jest ważna data urodzenia w 2003 roku, a liczymy cały rocznik" - doprecyzował.

Dworczyk przyznał, że szczepionka Pfizera jest dopuszczona dla osób powyżej 16 roku życia, jednak zwrócił uwagę, że producent tego preparatu poinformował o tym, "już po tym, jak przyjęliśmy, jako rząd uchwałą, Narodowy Program Szczepień".

Minister zauważył, że "obecnie szczepionka Pfizera jest rejestrowana w Stanach Zjednoczonych dla osób między 12 a 15 rokiem życia". "I na pewno te kwestie, czyli szczepienie osób młodszych, będą przedmiotem obrad Rady Medycznej, i w konsultacjach z naukowcami będziemy podejmowali na pewno za jakiś czas decyzję w tej sprawie" - zapowiedział.

"Natomiast na razie realizujemy Narodowy Program Szczepień, a tutaj (...) mamy przewidziane szczepienie wszystkich osób powyżej 18 roku życia" - dodał szef KPRM. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy/PAP

rud/ par/

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz