Będą nowe punkty szczepień

2021-04-15 13:56:21, Q4.pl

Aktualna sytuacja epidemiczna oraz realizacja programu szczepień w regionie, to tematy dzisiejszej konferencji prasowej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

W szpitalach na wszystkich poziomach w regionie obecnie przebywają 1732 osoby chore na Covid-19. - Możemy powiedzieć, że jesteśmy na szczycie trzeciej fali, gdzie zauważamy pierwsze oznaki stabilizacji sytuacji w naszym regionie. Nie oznacza to jednak, że możemy mówić o spokoju. Na pewno te 11 dodatkowych karetek, które zostało skierowanych do pracy w regionie nieco uspokoiło sytuację. Z pewnością również obostrzenia wprowadzone przez rząd i zastosowanie się do nich mieszkańców regionu dały efekty. Mam nadzieję, że trend zmniejszania się liczby osób w szpitalach zostanie utrzymany – mówił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

W województwie kujawsko-pomorskim w tej chwili funkcjonują 332 punkty szczepień. W sumie dotychczas wykonano w regionie 394 tys. szczepień. Przy czym drugą dawkę otrzymało 102 tys. osób – mówił pełnomocnik wojewody do spraw szczepień Krzysztof Poskrop.

W związku z zapowiadanym zwiększeniem dostaw szczepionek do Polski, powstała potrzeba uruchomienia Punktów Szczepień Powszechnych, we współpracy z samorządami. W województwie kujawsko-pomorskim zgłoszono propozycje utworzenia 49 punktów. Kierując się kryterium równego dostępu mieszkańców województwa do szczepień, Narodowy Fundusz Zdrowia pierwotnie wybrał 27 miejsc.

Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie w województwie kujawsko-pomorskim bardzo pozytywnie podeszli do kwestii szczepień powszechnych. Co prawda Inowrocław jako jedyne miasto prezydenckie w województwie nie złożyło oferty w odpowiednim czasie. Jednak mimo tego opóźnienia, w trosce o mieszkańców zdecydowałem zarekomendować NFZ uruchomienie Punktu Szczepień Powszechnych przez Miasto Inowrocław we współpracy z podmiotem medycznym. W sumie więc w województwie kujawsko-pomorskim powstanie prawdopodobnie 28 Punktów Szczepień Powszechnych – dodał wojewoda.

Pierwszym, a więc pilotażowym punktem będzie uruchomiony przy współpracy z Miastem Bydgoszcz, w Fordonie. Zacznie on działać już na początku przyszłego tygodnia. Za każde wykonane szczepienie podmiot medyczny, który podpisze z NFZ stosowną umowę, otrzyma 61 zł.

(Informacja prasowa KPUW w Bydgoszczy)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz