Żołnierze w walce z COVID-19

2021-04-09 14:47:17, Q4.pl

W związku ze zwiększającą się liczbą pacjentów chorych na COVID-19 w szpitalach, DPS-ach i podmiotach sprawujących opiekę nad pacjentem przewlekle chorym, dużym wyzwaniem staje się nie tylko zabezpieczenie personelu przed zakażeniem, ale także obciążenie wynikające z opieki nad pacjentami leżącymi. Toruńskie Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej już po raz kolejny realizuje kurs opieki nad pacjentem leżącym. Tym razem słuchaczami byli żołnierze Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia.

W dniach od 29 do 31 marca 2021 r. na terenie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu instruktorzy Centrum Szkolenia WOT realizowali kurs opieki nad pacjentem leżącym. W kursie uczestniczyło ponad 20 żołnierzy zawodowych, którzy w ramach wsparcia szpitali będą opiekować się pacjentami leżącymi.

Przygotowujemy żołnierzy do opieki, czyli bezpośredniego kontaktu z pacjentem leżącym. W ramach kursu uczestnicy uczyli się podstawowych czynności higienicznych – zmiana bielizny pościelowej, przebranie pacjenta, etc. Bardzo ważnym elementem kursu jest właściwe psychologiczne podejście do pacjenta – podkreśla szer. Szymanek Karol instruktor 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Centrum Szkolenia WOT realizowało dotychczas kilkanaście kursów opieki nad pacjentem leżącym. Tym razem kurs realizowany jest dla żołnierzy zawodowych z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Jak więc przebiega współpraca między szkolonymi, a instruktorami?

Moim zdaniem jest to kurs na bardzo wysokim poziomie, instruktorzy przedstawiają nam wszystko bardzo dokładnie, aby jak najlepiej przygotować nas do pracy z pacjentami leżącymi. Współpraca z instruktorami jest inspirująca. Osobiście bardzo podziwiam ich zaangażowanie i poziom wiedzy jaki reprezentują - komentuje st. szer. Lis Małgorzata żołnierz Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

Terytorialsi od początku pandemii w ramach operacji „Odporna Wiosna” i „Trwała odporność” realizują działania mające na celu walkę z COVID-19. Każdego dnia realizują zadania pobierania wymazów, wspierania seniorów i wiele innych.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

(Inf. prasowa CSWOT)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz