W Polsce podano ponad 5 mln szczepionek; trwa rejestracja osób w wieku 60-69 lat

2021-03-24 09:30:35, Karolina Kropiwiec / PAP

W Polsce podano dotąd ponad 5 mln dawek szczepionki; drugą dawką zaszczepiono dotąd ponad 1 mln 788 tys. osób. Obecnie trwa rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 osób w wieku 60-69 lat (rocznik 1952-1961). Z kolei w środę zostaną zainaugurowane szczepienia służb mundurowych.

W Polsce przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało dotąd 3 289 482 Polaków. Z tej grupy ponad połowa (1 788 446) dostała także drugą dawkę preparatu. W sumie w całym kraju podano 5 077 928 dawek szczepionki przeciw COVID-19.

Najwięcej szczepień przeprowadzono dotąd na Mazowszu (793 478), a najmniej w Lubuskiem (123 904).

Po iniekcjach zgłoszono 5136 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia. Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano w sumie 6 335 dawek.

Do naszego kraju trafiło łącznie 6 510 680 dawek szczepionek, a do punktów szczepień dostarczono 5 403 630 dawek.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu najbliższych czterech, pięciu tygodni do Polski trafi 7 mln dawek szczepionek. Przypomniał, że oprócz dostępnych preparatów firmy Pfizer, AstraZeneca i Moderna, od kwietnia będziemy otrzymywać również szczepionkę Johnson & Johnson.

Szef rządu wyraził nadzieję, że do końca kwietnia zaszczepionych przynajmniej pierwszą dawką będzie kolejnych 7 mln osób. "To zdaniem epidemiologów spowoduje, że ta fala powinna wygasać" - podkreślił. Dodał, że rosnąca liczba szczepionek jest najlepszym remedium na zwalczenie epidemii i powrót do normalnego życia.

Z kolei szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk zapowiedział, że w piątek zostaną przedstawione nowe zasady organizacji szczepień w drugim kwartale. "Chcemy wprowadzić pewne zmiany, które spowodują, że system będzie jeszcze bardziej wydajny" - wyjaśnił. Zaznaczył też, że na razie nie ma żadnych opóźnień w dostawach szczepionek.

Obecnie trwa rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 osób w wieku 60-69 lat (rocznik 1952-1961). W czwartek 25 marca wznowione będą z kolei zapisy dla seniorów powyżej 70 lat.

Od poniedziałku rozpoczęło się szczepienie osób w wieku 69 lat. Zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej przy premierze podawany jest im preparat AstryZeneki.

Rocznik 1952, czyli osób w wieku 69 lat, dołączył tym samym do seniorów 70 plus, których szczepienia już trwają. Ich zapisy ruszyły w styczniu. Ta ostatnia grupa uodporniana jest jednak preparatami w technologii mRNA – Pfizera lub Moderny, bo trzecią szczepionkę wektorową firmy AstraZeneca Rada Medyczna rekomenduje podawać osobom do 69 lat. Starsi jej nie otrzymują. Obecnie trwają także szczepienia osób przewlekle chorych.

Z kolei w środę, o godz. 14 w szpitalu tymczasowym na PGE Narodowym w Warszawie zainaugurowane zostaną szczepienia służb mundurowych. Jak poinformował PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży w inauguracji wezmą udział komendanci służb podległych MSWiA – Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa – lub ich zastępcy, a także zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej.

Rejestracja na szczepienie wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy w Narodowym Programie Szczepień należą do grupy 1c, ruszyła na początku marca. Wstępnie harmonogram zakładał, że ich szczepienia rozpoczną się 22 lub 29 marca.

Zastępca szefa MSWiA Maciej Wąsik w rozmowie z PAP w pierwszej połowie marca powiedział, że w zależności od formacji służb mundurowych, liczba chętnych do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 waha się w granicach 60-70 procent. Jak podkreślił, te szczepienia są dobrowolne. "Nie możemy i nie chcemy wywierać żadnej presji. Myślę, że funkcjonariusze sami zdecydują" – dodał.

Od 4 marca 2020 r., gdy wykryto pierwszy przypadek COVID-19 w kraju, zakażenie potwierdzono u 2 089 869 osób, z których 49 761 zmarło.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec / PAP

kkr/ mhr/

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz