Radni zdecydowali. Dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców w obliczu pandemii

2021-03-02 13:40:29, Q4.pl

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ratusza, do Rady Miasta skierowano projekt uchwały dotyczący zwolnienia restauratorów z drugiej raty opłaty za prowadzenie sprzedaży alkoholu. Radni przychylili się do tej formy pomocy.

W obliczu pandemii, kiedy w związku z ograniczeniami wprowadzonymi w ramach obostrzeń epidemiologicznych nie jest możliwa sprzedaż alkoholu przedsiębiorcy działający w branży gastronomicznej płacą „za nic”, argumentował ratusz swoja rezygnację z części opłaty. O tym, że podobne kroki mogą zostać podjęte, poinformował na początku lutego prezydent Marek Wojtkowski. Ostatecznie projektem zajęli się dziś radni.
 
Uchwała zakłada zwolnienie z konieczności uiszczania drugiej (z trzech) rat za prowadzenie sprzedaży przez firmy, sprzedające alkohol „do spożycia w miejscu sprzedaży”. Ci przedsiębiorcy, którzy opłacili zezwolenie „jednorazowo”, mogą liczyć n zwrot jednej trzeciej wydanej kwoty.
 
W miarę rozwoju wydarzeń, liczymy wszyscy na to, ze pandemia się skończy, przede wszystkim lockdown się skończy, przedsiębiorcy, gastronomia przede wszystkim, będzie mogła wrócić do swojej normalnej, bieżącej działalności. Gdyby było inaczej, zakładamy że w czerwcu przedłożymy wysokiej radzie podobny projekt o rezygnacji, ewentualnie z trzeciej raty opłat za sprzedaż alkoholu – wyjaśniał dziś zastępca prezydenta Krzysztof Kukucki.
 
Jak dodawał, kwoty odprowadzane do budżetu w ramach tych zezwoleń, nie są wcale tak duże. W jednej racie jest to około 47 – 50 tysięcy złotych.
 
Uchwała została podjęta jednomyślnie. Projekt poprał również klub radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Każdy krok, jeśli chodzi o ulgi dla przedsiębiorców, dla mieszkańców jest rokiem w dobrą stronę – mówił dziś radny Krzysztof Kowalski z PiS - Zawsze warto pomagać, wiemy, ze ta koncesja jest za sprzedaż alkoholu a niestety lokale są zamknięte (….) Myślę, ze to jest krok w dobra stronę. My oczekiwaliśmy i oczekujemy, ze tych form pomocy; dla mieszkańców, dla przedsiębiorców, dla tych którzy wynajmują lokale czy mieszkania od miasta; będzie po prostu troszeczkę więcej.

Na dzisiejszej sesji radni zdecydowali także o zgodzie na powstanie we Włocławku pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Monument ma pojawić się na Starym Rynku, w pobliżu kościoła św. Jana Chrzciciela.
Komitet budowy pomnika powstał w październiku 2019 roku, jego starania wsparła także Szkoła Podstawowa nr 14 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W ubiegłym roku inicjatorzy zwrócili się do prezydenta Marka Wojtkowskiego o wsparcie budowy pomnika. Dziś radni zdecydowali, że pomnik zostanie wzniesiony.
 
 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz