Ledy zamiast oświetlenia sodowego. W mieście trwa wymiana oświetlenia

2021-02-26 10:36:37, Q4.pl

Włocławski ratusz przystąpił do wymiany miejskiego oświetlenia. Zadanie inwestycyjne ma polegać na demontażu istniejących lamp sodowych, oraz ich utylizacji. Wykonawca ma zamontować nowe, energooszczędne oprawy ledowe. Realizacja projektu ma potrwać do grudnia bieżącego roku.

Dotąd kilkanaście włocławskich ulic uzyskało już nowe, energooszczędne oświetlenie. Trzyetapowy program przechodzenia na efektywne oświetlenie uliczne typu LED ruszył w ubiegłym roku.

To nie tylko, oszczędności dla budżetu miasta, co jest bardzo ważne, ale i niemniej istotny jest wpływ na środowisko naszego miasta. Docelowo chcielibyśmy produkować prąd na własne potrzeby, na własnym zakresie. - mówił zastępca prezydenta, Krzysztof Kukucki

Etap pierwszy zakłada instalacje oświetlenia na ulicach, na których do tej pory takowego nie było. Już na 15 ulicach pojawiły się nowe lampy, a kolejne 16 czeka na realizacje. To między innymi ulica Niecała, czy Baśniowa (na której co prawda oświetlenie było, jednak nie działało i nadawało się jedynie do wymiany). Pierwszy etap ma potrwać do 30 czerwca bieżącego roku i zakłada dostawę i wymianę opraw oświetlenia typu LED w ilości 950 sztuk.

Kolejny etap, czyli wymiana opraw istniejących już oświetleń ulicznych należących do miasta rozpoczął się już w ubiegłym tygodniu wraz z podpisaniem umowy z wykonawcą. Według specyfikacji postępowania przetargowego, to kolejne 1339 sztuk opraw oświetlenia ulicznego typu LED. Do końca tego etapu; 31 grudnia bieżącego roku, 2289 opraw znajdujących się w mieście ma być energooszczędne – to aż jedna trzecia całkowitego oświetlenia Włocławka.

W trzecim etapie mają zostać wymienione lampy pozostające obecnie w dyspozycji firmy Energa. W tym przypadku Urząd Miasta zakłada dwa warianty. Pierwszy z nich to porozumienie z Energą – właścicielem , aby to właśnie onia podjęła się zadania wymiany oświetlenia.

Pierwsze rozmowy już za nami, niestety warunki które zaproponowała Energa, nie spowodowałyby oszczędności, co musielibyśmy, brzydko mówiąc, do tego interesu jeszcze dołożyć, więc jest to średnio atrakcyjne rozwiązanie dla mieszkańców naszego miasta – komentuje zastępca prezydenta.

Jeżeli rozmowy nie przyniosą oczekiwanego efektu, ratusz przewiduje rozwiązanie umowy z Energą i montaż w tych miejscach własnego oświetlenia ulicznego.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz