79. rocznica powstania AK. Kwiaty i znicze pod pomnikiem

2021-02-14 14:33:07, Maciej Kowalczyk

14 lutego 1942 roku z rozkazu gen. Władysława Sikorskiego powołano do życia Armię Krajową. W 79. rocznicę tego wydarzenia pod pomnikiem AK w parku Łokietka złożono kwiaty i znicze.

To była największa konspiracyjna organizacja wojskowa w okupowanej Europie. Powstała z przemianowania Związku Walki Zbrojnej i połączenia organizacji wojskowych na terenie całego kraju. Choć jej formalne rozwiązanie nastąpiło w styczniu 1945 roku, to część jej żołnierzy pozostała w podziemiu, walcząc z komunistyczną władzą i wojskami sowieckimi.

Dziś we Włocławku żołnierzy AK upamiętniono podczas dwóch uroczystości pod pomnikiem Armii Krajowej. Wiązanki kwiatów i znicze złożyła delegacja władz miasta, poseł Joanna Borowiak oraz przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

Powinniśmy, szczególnie teraz, w tych trudnych czasach, zarówno zdrowotnych jak i politycznych, pamiętać, że najważniejsza jest wolność każdego z nas. Wolność ograniczana wolnością drugiego człowieka - mówiła dziś Domicela Kopaczewska, zastępczyni prezydenta miasta.

Tuż po godzinie 11, po zakończeniu mszy świętej w intencji ojczyzny, pod pomnikiem w Parku Łokietka pojawiła się poseł Joanna Borowiak, w towarzystwie przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości.

To bardzo ważne by pamiętać o takich wydarzeniach. O tym jak powstała Armia Krajowa, która skupiła w swoich szeregach ogromnych patriotów. Ludzi,którzy nie bali się oddać życia za ojczyznę, którzy po zakończeniu II wojny światowej także widzieli ogromne zagrożenie w wojskach sowieckich – przypominała parlamentarzystka.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz