Ministerstwo Finansów, oraz Krajowa Administracja Skarbowa uruchamiają internetowy e-Urząd Skarbowy. Pozwoli on na szybkie i łatwe załatwienie spraw podatkowych, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym, na poczcie, czy w banku. Serwis budowany jest etapami do września 2022 roku, ale pierwszy pakiet usług dostępny jest już od pierwszego lutego.
e-Urząd Skarbowy to duży krok w cyfryzacji usług KAS i obsługi obywateli. To nowoczesny, ogólnodostępny kanał komunikacji na linii urząd skarbowy – klient. Usługi udostępniane w serwisie będą dostosowane do potrzeb różnych grup użytkowników tak, aby maksymalnie ułatwić im rozliczenia podatkowe i załatwianie spraw w KAS. Korzystanie z e-Urzędu Skarbowego to oszczędność czasu, bezpieczeństwo, wygodne płatności i łatwy dostęp do informacji – mówi minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
Serwis dedykowany jest podatnikom, płatnikom, pełnomocnikom, komornikom sądowym jak I notariuszom. Wraz z pojawianiem się kolejnych funkcji, grupa użytkowników będzie obejmować kolejne z w/w grupy.
Projekt jest współfinansowany z Funduszy Europejskich w ramach programu Polska Cyfrowa. Wartość całkowita to niemal 102 miliony złotych, wliczając dofinansowanie UE w wysokości około 86 milionów złotych.
W MF i KAS podejmowanych jest wiele działań mających na celu uproszczenie kontaktu z administracją skarbową, oraz załatwienie spraw podatkowych. Jednym z nich jest e-Urząd Skarbowy – cyfrowa platforma na stronie Rządu.
Stajemy się coraz bardziej nowocześni. Oferujemy kolejne wygodne i przyjazne rozwiązania. W obecnych czasach fiskus musi dotrzymywać kroku rozwojowi technologicznemu i oczekiwaniom klientów. Zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego dialog, cyfryzacja i przyjazność to słowa kluczowe dla kierowanego przeze mnie resortu – dodaje szef MF.
e-US dla obywateli to:
- Wygoda i oszczędność czasu.
- W jednym miejscu szybko, wygodnie i kompleksowo będzie można załatwić swoje sprawy podatkowe.
- Do załatwienia spraw online nie będzie potrzebny podpis elektroniczny.
- Dostęp do e-usług KAS w jednym miejscu, kiedy chcemy i z dowolnego urządzenia.
- Szybki dostęp do danych i bieżących informacji o stanie rozliczeń, statusie spraw, złożonych dokumentach.
Łatwa aktualizacja informacji dotyczących podatnika.
Pełna transakcyjność m.in. poprzez elektroniczne płatności online dla wszystkich udostępnianych e-usług, funkcjonalności, deklaracji i tytułów. Będzie można zapłacić podatek bezpośrednio w systemie.
Na chwilę obecną (od 1.02.2021) e-Urząd Skarbowy oferuje:
- Dostęp do swoich danych podatkowych (dane o podatniku, działalności gospodarczej, mikrorachunku podatkowym i historii logowania),
- Integrację z usługą Twój e-PIT,
- Informację o nałożonych mandatach,
- Dostęp do aplikacji e-mikrofirma,
- Możliwość płatności online (na początku przez osoby fizyczne w zakresie PIT, CIT, VAT, PCC, podatku od spadków i darowizn, karty podatkowej, opłaty skarbowej, pozostałych podatków i należności niepodatkowych i mandatów). W serwisie będzie dostępna historia płatności online,
- Możliwość złożenia w formie elektronicznej niektórych pism (np. wniosku o zaliczenie nadpłaty/zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań). Dostępna będzie historia wysłanych dokumentów.
Usługi i funkcjonalności planowane w kolejnych etapach to m.in.:
- e-zaświadczenia,
- integracja z serwisem e-TOLL,
- usługi dla notariuszy i komorników sądowych,
- usługi dotyczące m.in. składania wniosków i udostępniania informacji o stanie spraw.
Zawsze otwarty, w zasięgu ręki – Twój e-US
Dostęp do serwisu e-Urząd Skarbowy będzie możliwy tylko z dedykowanej strony po zalogowaniu się Profilem Zaufanym, e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną. Do usługi Twój e-PIT będzie można zalogować się także danymi podatkowymi.
Serwis działa przez całą dobę i można z niego korzystać z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu.
Użytkownik będzie miał dostęp do informacji i usług dotyczących go bezpośrednio, a w kolejnych etapach również do spraw innych podatników, do których uzyskał pełnomocnictwo lub dostęp do konta.
(Informacja prasowa Urzędu Skarbowego we Włocławku)
Komentarze (1)