Wystawa online "Odblask Tajemnicy" w CK "Browar B."

2021-02-01 08:27:56, Q4.pl

„Odblask Tajemnicy" to wystawa, którą będziemy prezentować w dniach od 5 lutego do 6 marca 2021 roku w Galerii Sztuki „Suszarnia" w Centrum Kultury „Browar B." we Włocławku. Ze względu na obostrzenia pandemiczne wersję on-line ekspozycji można oglądać na stronie internetowej.

W 2020 roku obchodziliśmy setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. To doskonały czas do przypomnienia Jego nauk i przekazu. „Odblask Tajemnicy" to prezentacja artystyczna poświęcona Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Ekspozycja jest głęboką modlitwą 12 artystów, nawiązującą do wartości zaczerpniętych z Pisma Świętego, a także nauk św. Jana Pawła II. Pokazane są na niej obrazy czołowych, polskich malarzy nurtu chrześcijańskiego. Liczba twórców, biorących udział w wystawie, dla których wiara i religia są bardzo ważne, symbolizuje 12 apostołów.

W prezentowanych pracach został podjęty temat religijności, mistycznego odczuwania świata oraz indywidualnego rozumienia biblijnych tekstów. W wystawie udział biorą: Karol Bąk, Andrzej Boj Wojtowicz, Krzysztof Izdebski-Cruz, Wacław Jagielski, Barbara Kaczmarowska-Hamilton, Dariusz Kaleta, Krzysztof Klimek, Marcin Kołpanowicz, Jarosław Kukowski, Daniel Pawłowski, Józef Stolorz i Krzysztof Wiśniewski.

Organizatorami wystawy są: Stefan Kukowski – Wielki Kanclerz Orderu Świętego Stanisława oraz artyści: Marcin Kołpanowicz i Jarosław Kukowski.

Dzięki mecenasowi wystawy, Fundacji Orlen, oraz partnerowi – Firmie Tauron ekspozycja, pomimo niesprzyjającego czasu pandemii, gościła w wielu galeriach w kraju i za granicą. Wydany został również piękny, towarzyszący wystawie album oraz płyta CD z poematem muzycznym Grzegorza Klimczaka do słów Karola Wojtyły. Pierwszym wydarzeniem inaugurującym obchody roku św. Jana Pawła II był wernisaż wystawy, który odbył się na początku 2020 r. w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach, a następnie w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka" w Wiśle. W krużgankach cysterskich w Pelplinie zorganizowano wirtualną ekspozycję.

Potem można było ją oglądać w Muzeum Monet i Medali w Częstochowie oraz w salach wystawowych tczewskiej Fabryki Sztuk. Później trafiła do Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie oraz Sali Kolumnowej Pałacu Rembielińskiego w Warszawie. W listopadzie 2020 roku wystawa została pokazana londyńskiej publiczności, a stamtąd pojechała do Sztumu i toruńskiego Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Wystawa on-line, którą można obejrzeć już dziś, znajduje się tutaj.

(Informacja prasowa Centrum Kultury Browar B.)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz