Muzea ponownie otwarte. Ekspozycje już nie tylko on-line

2021-02-01 11:27:32, Q4.pl

Jak już informowaliśmy w minionym tygodniu, po przerwie spowodowanej obostrzeniami, placówki kultury ponownie otwierają się dla zwiedzających. Włocławskie muzea otwarte zostaną we wtorek 2 lutego.

Zniesienie godzin dla seniorów, ponowne otwarcie sklepów w centrach handlowych oraz powrót do normalnego funkcjonowania muzeów i galerii sztuki. To zmiany jakie przyniosło nowe rozporządzenie rządu dotyczące obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa.

Dla zwiedzających otworzą się też ponownie włocławskie muzea. Placówki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej otworzą swoje drzwi jutro.

Nasze muzeum w poniedziałki zawsze jest zamknięte. Ze względu na to dopiero we wtorek 2 lutego możemy otworzyć Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, czyli cztery oddziały znajdujące się na terenie miasta, Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce i Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie – wyjaśnia Beata Wąsik z MZKiD.

Choć muzea zostaną otwarte, to musimy pamiętać, ze funkcjonować będą w reżimie sanitarnym. W związku z tym musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Tak jest, na przykład w Kłóbce, gdzie nie będziemy mogli wejść do wszystkich pomieszczeń.

Tymczasowo wyłączony ze zwiedzania będzie wiatrak i pinice w dworze w Kłóbce, ze względu na to, że tam nie możemy zachować dystansu między zwiedzającymi – mówi Beata Wąsik.

W przypadku pozostałych filii MZKiD zwiedzający będą mogli obejrzeć wszystkie ekspozycje. Także i tutaj jednak wizyta w muzeum obwarowana będzie pewnymi ograniczeniami, podobnymi do tych, jakie znamy z ubiegłorocznych wakacji. Tak więc zwiedzanie w grupie możliwe będzie tylko dla osób które na co dzień wspólnie zamieszkują a każdy zwiedzający musi korzystać z maseczki i dezynfekować ręce. Ponadto:

  • poszczególne grupy lub pojedynczy zwiedzający wpuszczani będą na teren skansenu i muzeów w odstępach 15 minutowych;
  • zwiedzający będą musieli zachować między sobą 2 metrowy dystans (z wyłączeniem osób określonych w obowiązujących przepisach);
  • trasy zwiedzania będą każdorazowo planowane przez przewodników lub pracowników obsługi tak, aby ograniczyć do minimum kontakt fizyczny poszczególnych grup zwiedzających;

Goście włocławskich muzeów będą mogli obejrzeć wszystkie przygotowane przez placówki ekspozycje, także te, które dotąd mogliśmy oglądać jedynie on-line.

Tak jest na przykład w Zbiorach Sztuki przy ulicy Zamczej, gdzie będziemy mogli zobaczyć wystawę „W pracowni artystów”, ukazującą kulisy tworzenia dzieł sztuki przez lokalnych artystów. W zaaranżowanych pracowniach możemy zobaczyć oryginalne elementy wyposażenia, rekwizyty, szkice, fotografie należące kiedyś do malarzy, rzeźbiarzy, ceramików czy grafików.

Muzeum Etnograficzne zaprasza zaś do obejrzenia wystawy: Karuzela kolorów. Wycinanka sieradzka i tradycyjne zdobnictwo wnętrz….

Na wystawie obejrzeć można eksponaty ze zbiorów Kazimiery Balcerzak i Muzeum Okręgowego w Sieradzu.

Zgromadzono na niej 159 prac najwybitniejszych twórców ludowych tego regionu. Najstarsze z nich zostały wykonane po 1945 r. w oparciu o formy znane i zapamiętane z dzieciństwa, najmłodsze mają zaledwie rok – zachęca do wizyty włocławskie muzeum.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz