Radziejowscy policjanci patrolują zamarznięte akweny

2021-01-18 11:04:17, Q4.pl

Ujemne temperatury sprawiły, że na akwenach pojawił się lód, który zachęca do zabawy na nim. Należy jednak pamiętać, że nie ma bezpiecznego lodu. Dlatego radziejowscy policjanci patrolują zamarznięte stawy i jeziora.

Policjanci z Radziejowa systematycznie sprawdzają zamarznięte stawy i jeziora w powiecie. Podczas patroli apelują o wyobraźnię i rozwagę, do osób tam przebywających. Przekonują, że nie ma bezpiecznego lodu. Załamanie się pokrywy lodowej w wielu przypadkach kończy się tragicznie.

Poniżej kilka porad, co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:

  • W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie.
  • Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
  • Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalki lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
  • Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.
  • Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować szok termiczny.

(Informacja prasowa KPP Radziejów)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz