Szczepienia. Od jutra rusza rejestracja

2021-01-14 10:06:49, Maciej Kowalczyk

Od piątku 15 stycznia seniorzy powyżej 80 roku życia mogą zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19. 25 stycznia pierwsi pacjenci pojawią się w punktach szczepień. Na terenie Włocławka będzie ich 12. Także od piątku każdy pełnoletni Polak może zgłosić chęć zaszczepienia rejestrując się w systemie.

Choć formalna rezerwacja terminów rozpocznie się w piątek, to w niektórych punktach już przyjmowane są zapisy, bez wyznaczania konkretnego terminu zabiegu. Na przykład, we włocławskim Miejskim Zespole Opieki Zdrowotnej chęć przyjęcia preparatu zadeklarowało już 500 osób. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku programu szczepień przeciwko COVID-19 nie będzie decydować kolejność zgłoszeń. Od 25 stycznia, w pierwszej kolejności zaszczepione zostaną osoby powyżej 80 roku życia, następnie ruszy akcja szczepień wśród osób 70+.

To właśnie osoby 80+ od najbliższego piątku będą mogły umówić się na konkretny termin szczepienia w jednym z 6 tysięcy punktów funkcjonujących w całej Polsce. Co ważne, nie jesteśmy przypisani do konkretnego punku, w zależności od miejsca zamieszkania. Każdy może wybrać zarówno termin, jak i miejsce, w którym zostanie zaszczepiony.

Od piątku osoby 80+ mogą tego dokonać na trzy możliwe sposoby.

Telefonicznie, dzwoniąc na bezpłatną i całodobową infolinię 989. Konsultant pomoże nam znaleźć dogodny termin oraz punkt szczepień najbliższy miejsca naszego zamieszkania. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Co ważne senior nie musi rejestrować się osobiście. W jego imieniu mogą zrobić to na przykład wnuki, czy też dzieci.

Drugą drogą jest rejestracja on-line. W tym celu musimy zalogować się na stronie pacjent.gov.pl. Nalezy jednak pamiętać, że w tym przypadku musimy posiadać Profil Zaufany. W tym przypadku system zaproponuje nam 5 najbliższych punktów szczepień. Możemy jednak wybrać inny, wykorzystując dostępną w witrynie wyszukiwarkę.

Ostatnią możliwością zapisu jest osobisty kontakt z wybranym punktem szczepień. Ich wykaz, oraz dane ontaktowe znaleźć można tutaj.

Za tydzień, 22 stycznia, konkretny termin wizyty będą mogły ustalić osoby powyżej 70 roku życia. Po zakończeniu tej fazy programu szczepień przyjdzie kolei na inne grupy wiekowe i zawodowe. Konkretny harmonogram nie jest jednak jeszcze dostępny.

Nie zmienia to faktu, że od 15 stycznia każdy mieszkaniec naszego kraju powyżej 18 roku życia może zadeklarować chęć zaszczepienia poprzez specjalny formularz on-line. Gdy ruszy rejestracja dla danej grupy wiekowej, lub zawodowej otrzymamy z systemu specjalne powiadomienie o wystawieniu e-skierowania na szczepienie. Dopiero wtedy będziemy mogli zarejestrować się na konkretny termin.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz