Pamiętamy o najstarszych mieszkańcach regionu

2020-12-04 09:04:36, Q4.pl

Od dwóch lat honorujemy stuletnich i starszych mieszkańców województwa marszałkowskimi medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Dotąd wyróżniliśmy ponad stu czterdziestu seniorów. Nie zapominamy o uhonorowanych i utrzymujemy z nimi stały kontakt. Towarzyszą nam również podczas ważnych dla regionu wydarzeń.

Mimo pandemii zapraszamy bliskich osób, które nie otrzymały jeszcze medalu, by zgłosiły się do nas. Ze względu na obecna sytuację nie odwiedzamy seniorów osobiście, medale przekazujemy za pośrednictwem ich rodzin i opiekunów. Do uroczystych wizyt powrócimy, jak tylko będzie to możliwe.

Tradycję honorowania medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis najstarszych mieszkańców naszego regionu rozpoczęliśmy z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Medale przyznajemy również dziś, na pamiątkę setnej rocznicy powrotu Kujaw i Pomorza do macierzy. Dziękujemy w ten sposób za świadectwa, proste, osobiste opowieści osób, od których możemy uczyć się naszej historii. Nie można budować przyszłości bez wiedzy o tym, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. A nasze korzenie to korzenie naszych rodziców, dziadków, pradziadków – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W roku stulecia odzyskania niepodległości w sposób szczególny honorowaliśmy świadków historii odrodzenia Polski po 1918 roku. Z myślą o nich Urząd Marszałkowski wybił specjalną edycję Medalu Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Sesja sejmiku województwa w kwietniu 2018 roku, w której wzięło udział dziewięcioro seniorów w wieku od stu do stu sześciu lat, była początkiem serii spotkań, które kontynuujemy do dziś. Dotąd uhonorowaliśmy w ten sposób sto czterdzieści jeden osób. Każde spotkanie jest dla nas niezwykłym wydarzeniem, bo dzięki nim poznajemy historię naszego kraju od najprostszej, osobistej strony.

Ze względu na epidemię Covid-19 zmieniliśmy zasady wręczania medali stuletnim i najstarszym mieszkańcom regionu. Teraz przekazujemy je członkom rodziny i opiekunom seniorów. Zachęcamy rodziny osób, które w 2020 i 2021 roku kończą sto lat, a także osób powyżej setnego roku życia, które do tej pory nie otrzymały medalu, by zgłosiły się do nas. Prosimy o kontakt pod adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl.

(Informacja prasowa Urzędu Marszałkowskiego + fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz