Sanepid: Miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji!

2020-11-24 08:20:45, Q4.pl

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina procedury, które powinniśmy zastosować gdy dowiadujemy się, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

Przede należy przypomnieć sobie, w jakiej sytuacji mieliśmy styczność z osobą chorą. Jeśli spotkanie było przelotne, z odległości większej niż 2 metry, ryzyko zakażenia jest niewielkie. W takim przypadku obserwujmy swój stan zdrowia, dbajmy o siebie i zachowujmy się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. W takiej sytuacji nie trzeba poddawać się kwarantannie.

Jeśli jednak kontakt z zakażonym był bliższy niż 2 metry i dłuższy niż 15 minut (przebywanie w jednym pomieszczeniu, bezpośrednia rozmowa), jeśli nastąpił kontakt fizyczny (np. podanie ręki, dotknięcie zużytej chusteczki, narażenie na kaszel) – istnieje większe prawdopodobieństwo zakażenia.

W takiej sytuacji należy zgłosić się do sanepidu i zostać w domu do momentu otrzymania decyzji o nałożeniu kwarantanny. Informacja ta zostanie przekazana telefonicznie, poprzez automatyczne powiadomienie o kwarantannie.

Ważne! W tej sytuacji inni domownicy nie są objęci kwarantanną.

Odpowiedzi na najważniejsze i najczęściej zadawane pytania dotyczące kwarantanny można sprawdzić na portalu gov.pl/koronawirus.

Materiał Głównego Inspektoratu Sanitarnego opublikowany został tutaj.

(Informacja prasowa UM Włocławek)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz