Rusza XIII edycja konkursu im. Zagajewskiego

2020-11-12 10:00:18, Q4.pl

W formie nieco innej niż w poprzednich latach, ale jednak odbędzie się. XIII Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski im. Stanisława Zagajewskiego rozstrzygnie się w kwietniu przyszłego roku. Organizowany przez Centrum Kultury „Browar B.” i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Kiedy w lutym tego roku młodzi rzeźbiarze spotkali się w Centrum Kultury „Browar B.” na warsztatach konkursowych XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rzeźbiarskiego im. Stanisława Zagajewskiego, nikt nie przypuszczał, że rozstrzygnięcie tej edycji będzie inne niż poprzednie. Bez uroczystej gali i wernisażu prac. Także i tu pandemia pokrzyżowała plany organizatorom. Niemniej konkurs został rozstrzygnięty, pomimo zmienionej formy. W warunkach pandemii i nowej fali zakażeń przeprowadzenie konkursu w tradycyjnej formie nie jest jednak możliwe. Co nie oznacza jednak, że konkurs na rok znika z kalendarza. XIII edycja odbędzie się, jednak, przynajmniej częściowo, różnić się będzie od poprzednich. 

Podstawowa różnica dotyczyć będzie tej części konkursowych zmagań, która tradycyjnie odbywała się w Browarze B. Chodzi tu o warsztaty, na których młodzież przygotowywała konkursowe prace.

Ponieważ zapewne nie będzie takiej możliwości, aby spotkać się tutaj w szerszym gronie, choć taka tradycja trwała od 12 lat. Będziemy musieli dokonać pewnych zmian. (…) Konkurs będzie miał formułę hybrydową. Będziemy wydawać młodzieży materiał, czyli porcję masy ceramicznej, po czym młodzież, we własnym zakresie będzie musiała przygotować te figurki i przynieść je tutaj by przedstawić jury – wyjaśnia Janusz Bisaga z Centrum Kultury „Browar B.”

Druga część konkursu – czyli prace nadsyłane drogą pocztową odbędzie się bez żadnych zmian.

Adresatami Konkursu Rzeźbiarskiego im. Stanisława Zagajewskiego niezmiennie pozostają dzieci ze szkół podstawowych (klasy 4-8) oraz młodzież ze szkół średnich. Przypomnijmy, że konkurs został zainaugurowany w rok po śmierci Artysty. Dotychczas odbyło się jego dwanaście edycji. Przysłane na Konkurs rzeźby ocenia jury złożone z artystów plastyków i historyków sztuki.

Pod uwagę bierzemy staranność wykonania, precyzję, kompozycję, pomysłowość, umiejętność pracy z materiałem. To wszystko co przykuje uwagę jury podczas obrad, podczas zapoznawania się z tymi pracami – wymienia Adam Zapora, przewodniczący konkursowego jury.

Warto dodać, że corocznie jury przychodzi oceniać mnóstwo prac z całej Polski. Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodych rzeźbiarzy i ich opiekunów.

Terminarz konkursu:

  • Do 5 lutego 2021 r. - nadsyłanie prac w pierwszej kategorii.
  • Do 2 lutego 2021 r. - zgłaszanie uczestników i opłacenie akredytacji 15 PLN do kategorii „prace tworzone na miejscu” 
  • 8 - 9 luty 2021 r. – odbiór masy ceramicznej i dokumentów RODO ( godz.7.30 – 15.30) przez uczestników kategorii „prace tworzone na miejscu” (Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku, wejście od ul. Bechiego);
  • 12 luty 2021 r. – przekazanie prac tworzonych na miejscu do Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku (wejście od ul. Bechiego) godz.7.30 – 15.30.
  • 9 kwietnia 2021 r. godz. 11.00 - Wernisaż wystawy pokonkursowej oraz ogłoszenie wyników połączone z rozdaniem nagród i wyróżnień dla autorów zwycięskich prac: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej - Zbiory Sztuki, Włocławek, ul. Zamcza 10/12.

Regulamin konkursu znaleźć można na stronach CK „Browar B”

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz