Polska czerwoną strefą. W życie wchodzą kolejne obostrzenia

2020-10-23 13:43:28, Maciej Kowalczyk

Jeśli ta sytuacja się utrzyma, to w przyszłym tygodniu będziemy narażeni na ryzyko testowania 20-25 tysięcy zachorowań. Taki scenariusz jest gorszy od czarnego – mówił komentując bieżący wzrost liczby zakażonych minister Adam Niedzielski. Rząd zdecydował się na wprowadzenie kolejnych obostrzeń.

Od jutra cała Polska staje się strefą czerwoną – ogłosił kilka minut wcześniej premier Mateusz Morawiecki. Oznacza to, że w całym kraju, już od jutra, obowiązywać będą jednolite ograniczenia, idące znacznie dalej niż te, które znamy z ostatnich kilkunastu dni.

W praktyce oznacza to między innymi przejście starszych klas szkół podstawowych w tryb nauczania zdalnego. W poniedziałek w domach pozostaną uczniowie klas 4-8. Ponadto:

  • pomiędzy godzinami 8 i 16 dzieci i młodzież nie będą mogły się przemieszczać inaczej niż pod opieką osoby dorosłej;
  • przez kolejne dwa tygodnie Restauracje, puby i kawiarnie będą mogły sprzedawać produkty jedynie na wynos;
  • Wprowadzony też zostaje zakaz aktywności osób (poza konieczną - zawodową) powyżej pięciu, w jednej grupie;
  • zamknięte zostają także sanatoria (trwające turnusy zostają zakończone).

Premier Morawiecki zapowiedział ponadto uruchomienie Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Pod tą nazwą kryje się system, w który zaangażowani zostaną wolontariusze, harcerze, żołnierze WOT i wojsk operacyjnych oraz ośrodki pomocy społecznej. Mają oni wyręczyć seniorów, choćby w robieniu codziennych zakupów, tak aby zachęcić (zwłaszcza osoby powyżej 70. roku życia) do pozostania w domach.

Pod numerem 22 505 11 11 na telefony od seniorów czekać będą konsultanci, którzy przekazywać będą ich prośby do lokalnych podmiotów, które z kolei odpowiadać będą za dostarczanie do domów potrzebnych produktów. Wszystko po to, by najbardziej narażona na ciężki przebieg infekcji grupa jak najrzadziej musiała opuszczać dom.

Co prawda najstarsi Polacy nie zostali zobligowani do pozostawania w domach, jednak rząd mocno zaleca ograniczenie aktywności osób 70+ z wyłączeniem:

  • zawodowej,
  • zaspokajania niezbędnych potrzeb życiowych,
  • sprawowania, lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz