Odsłonięcie tablicy na rondzie im. Bartłomieja Kołodzieja

2020-10-12 12:48:38, Q4.pl

Bartłomiej Kołodziej - architekt, działacz podziemnej "Solidarności", który uzyskał mandat senatora w pierwszych wolnych wyborach roku 1989. Od dziś jego imieniem nazwane jest rondo u zbiegu ulic Obwodowej i Kapitulnej.

Bartłomiej Kołodziej był architektekem, wykładowcą uniwersyteckim, absolwentem LZK i Politechniki Gdańskiej. W stanie wojennym działał w podziemnej "Solidarności", po roku 1989 - senator, poseł, radny sejmiku i Włocławka. Był on najmłodszym posłem i senatorem pierwszej kadencji Sejmu. W latach 1988/90 inicjator odbudowy pomnika Poległych Obrońców Wisły 1920 roku na włocławskim Zawiślu. Wyróżniony medalem za zasługi dla Diecezji Włocławskiej, medalem "Za walkę o Polskę wolną, solidarną i sprawiedliwą" oraz odznaczeniem za obronę niepodległości Litwy.W latach 1998–2002 był radnym sejmiku kujawsko-pomorskiego (przewodniczącym klubu radnych AWS), a od 2002 do 2006 radnym Włocławka. Zmarł 11 października 2011 roku.

Z inicjatywą upamiętnienia Bartłomieja Kołodzieja wystąpił dr Tomasz Dziki z Polskiego Towarzystwa Historycznego:

Wniosek uzyskał bardzo szerokie poparcie społeczne. Pod wnioskiem podpisało się kilka instytucji wspierających, m.in. Włocławskie Towarzystwo Naukowe, społeczność akademicka Kujawskiej Szkoły Wyższej, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, schronisko dla zwierząt którego był inicjatorem i tak dalej. Inicjatywa spotkała się z bardzo dużym i pozytywnym odzewem społecznym, a postać jest tego warta, bo była bardzo mocno związana z Włocławkiem.

Jak podkreślali zebrani, Bartłomiej Kołodziej był niezwykle ważną dla miasta osobistością. Przypomnijmy, że był także inicjatorem powstania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku, członkiem Społecznej Rady Wojewódzkiego Szpitala we Włocławku. To jego zasługą było także przywracanie historycznych nazw włocławskich ulic na początku lat 90tych.

 

 

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz