12 milionów na rewitalizację parku? To nie jest przesądzone - mówi prezydent

2020-09-30 10:09:29, Maciej Kowalczyk

Ponad 12 milionów złotych uzyskał Włocławek w ramach „Tarczy dla Samorządów”. Środki z rządowego program mając-ego wesprzeć gminy i powiaty w czasie pandemii koronawirusa we Włocławku mają zostać wykorzystane na rewitalizację Parku Henryka Sienkiewicza. Czy tak się stanie? Nie jest to jeszcze przesądzone – wyjaśnia Marek Wojtkowski.

Pomysł ratusza, by całość środków w ramach walki z gospodarczymi skutkami pandemii przeznaczyć na rewitalizację zabytkowej części parku skrytykowali radni Prawa i Sprawiedliwości.

Te pieniądze powinny być wydatkowane na bieżące projekty infrastrukturalne – przekonuje Janusz Dębczyński, przewodniczący klubu radnych PiS – Chociażby takich, jak bardzo palące dla mieszkańców połączenie osiedla przy ulicy Wilgi poprzez budowę krótkiego odcinka ulicy Cienistej do ulicy Brzezinowej, co rozwiązuje problemy ponad 500 mieszkańców. Takich projektów infrastrukturalnych w mieście jest sporo. Widzimy tutaj, że prezydent, mówiąc kolokwialnie, idzie na łatwiznę, po najmniejszej linii oporu. Najłatwiej jest przeznaczyć całą tę kwotę -1 2 milionów, dołożyć półtora ze środków własnych i zaproponować rewitalizację parku Sienkiewicza w tej starej, historycznej części.

Z argumentacją radnych PiS nie zgadza się współtworząca koalicję Lewica. Jak przekonuje Piotr Kowal inwestycje drogowe powinny być realizowane w ramach już uchwalonego budżetu, zaś miasto powinno wykorzystać każdą możliwość finansowania inwestycji w obszarze rewitalizacji.

Słyszymy negatywne opinie wielu włocławian, że ta rewitalizacja nie przebiega na takim poziomie na jakim byśmy chcieli. Więc każde środki, które możemy na rewitalizację przeznaczyć, jak najbardziej będziemy w tym kierunku kierować. Te inwestycje też napędzają gospodarkę – przekonuje.

Wydaje się jednak, że spór o to na co przeznaczyć rządowe środki może być przedwczesny. Prezydent Marek Wojtkowski przekonuje, że choć zapis znalazł się w pakiecie budżetowych zmian uchwalonych wczoraj przez radnych, to przeznaczenie środków nie jest jeszcze pewne i mogą one być skierowane do sfinansowania innych inwestycji.

Nie ukrywam, że na tę chwilę tych pieniędzy nie chcemy wydawać. Chcemy przeznaczyć je na inwestycje, które już są rozpoczęte, zmniejszając w ten sposób deficyt budżetowy. Wiem, że potrzeb jest wiele, jednak kwestia pewnej odpowiedzialności za finanse miasta powoduje, że bardzo skrupulatnie staramy się przyglądać wszelkim wydatkom. Zawsze to czyniliśmy, ale w tej chwili, w tej trudnej sytuacji, często przekładamy z jednej pozycji na drugą. Będziemy to robić. Nie mamy innego wyboru.

W ramach „Tarczy dla samorządów” do Włocławka trafiło dokładnie 12 149 779 zł. Te środki mogą zostać wydatkowane przez miasto na dowolny cel inwestycyjny, w tym, lub w przyszłym roku.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz