Koło Gospodyń Wiejskich na straży regionalnych tradycji

2020-09-28 13:44:49, Q4.pl

Podczas I Festiwalu Kobiet Gospodarnych i Wyjątkowych zorganizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Inicjatyw Lokalnych „Lornetka”, gospodynie zaprezentowały swoje zdolności kulinarne oraz wiedzę na temat tańca i piosenek z regionu. Impreza odbyła się w Kaniewie.

Warunki pogodowe towarzyszące wydarzeniu nie były najlepsze, ale nawet one nie mogły powstrzymać jakże licznej reprezentacji osób stojących na straży kulinarnych tradycji naszego regionu - gospodyń wiejskich.

Naszym założeniem był powrót do tradycji, która jest zapomniana; żebyśmy pokazali naszemu młodszemu pokoleniu, dzieciom (…) żeby ludzie poczuli jak to było kiedyś; jak się gotowało przede wszystkim, jak ludzie się integrowali, spotykali razem - mówi Edyta Trucikowska, Prezes Stowarzyszenia „Lornetka”

Strażniczki ognisk domowych z Kół Gospodyń Wiejskich pragnące kultywować tradycje regionalną mogły również skorzystać z licznych atrakcji. W Kaniewie odbył się konkurs kulinarny, konkurs wokalny oraz taneczny. Wydarzenie ubarwił występ Ryszarda Wolbacha z premierą utworu promującego Kujawy „Czy było tak?” jak i również wspólne grillowanie z Michałem Fabiszewskim; finalistą programu MasterChef .

Niedzielne spotkanie było też okazją do zasmakowania w historii pisanej kulinarnymi przepisami. Jak jedli nasi przodkowie?

Dawne czasy to dla bogatych post, a dla biednych; post i bieda, więc bardzo dużo jedzenia było pochodzenia roślinnego, ewentualnie ryb, oraz pomysłowości jak zrobić coś pożywnego (…) bardzo często były to dania lekkie, dawniej gotowane z biedy po które dziś chętnie sięgamy - zaznacza prof. Jarosław Dumanowski, popularyzator kuchni średniowiecznej jak i członek rady naukowej Europejskiego Instytutu Historii i Kultury Jedzenia (IEHCA).

Podczas festiwalu na stołach królowały lokalne potrawy, głównie zupy z których słyną Kujawy: żurki oraz czernina. Ważnym elementem były także warzywa, takie jak ziemniaki czy kapusta, podawanych często w unikatowej formie, według przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Anna Gembicka - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Pełnomocnik Rządu ds. lokalnych Inicjatyw Społecznych.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz