Koncertowy weekend w Brześciu Kujawskim

2020-09-21 13:47:07, Maciej Kowalczyk

Ostatni weekend września w Brześciu Kujawskim upłynie pod znakiem muzyki dawnej i organowej. A to za sprawą dwóch koncertów, na które serdecznie zapraszają organizatorzy: Brzeskie Centrum Kultury , Urząd Miejski w Brześciu Kujawskim oraz Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika w Brześciu Kujawskim.

Pierwszy z koncertów nosi tytuł „Szlakiem piastowskich stolic” i odbędzie się w sobotę 26 września 2020r. Całość wydarzenia rozpocznie się o godzinie 19.00 na terenie skweru miejskiego, przy pomniku Władysława Łokietka, by następnie, korowodem z pochodniami, przenieść się do kościoła parafialnego Św. Stanisława B.M.

Koncert związany jest z przypadającą w 2020 roku rocznicą 700 lat koronacji Władysława Łokietka. Projekt jest formą muzycznego świętowania tego wydarzenia, w oparciu o historyczne teksty Jana Długosza z wykorzystaniem muzyki wokalnej i instrumentalnej z tamtej epoki i ze średniowiecznych źródeł polskich. Program koncertowy będzie składał się z utworów wokalnych i instrumentalnych wykonanych przez kantorów Scholae Gregorianae Silesiensis i zespół instrumentalistów pod kierunkiem Pawła Iwaszkiewicza. Do wykonania niektórych utworów zaproszona zostanie zgromadzona publiczność. Do wykonania niektórych utworów zaproszona zostanie zgromadzona publiczność. Spoiwem epickim całego programu będzie pieśń lirnicza skomponowana współcześnie do tekstów pochodzących z Kronik Jana Długosza (przetłumaczony na język polski).

Drugim muzycznym wydarzeniem będzie, odbywający się już cyklicznie w naszym mieście VIII Jesienny Koncert Organowy. Koncert zaplanowano na niedzielę 27 września na godzinę 17.40 ( bezpośrednio po zakończeniu wieczornej mszy świętej).

Tym razem na naszych wspaniałych organach, znajdujących się w brzeskiej farze, zagra pan Paweł Seligman – organista, pianista, kameralista i pedagog. Muzyk koncertuje jako solista i kameralista w kraju i zagranicą (Wielka Brytania, Norwegia, Austria, Francja, Niemcy, Słowacja, Czechy). W 2016 roku został odznaczony srebrną odznaką honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za działalność na rzecz amatorskiego ruchu chóralnego. W 2019 roku odznaczony Srebrną Odznaką Honorową "Za zasługi dla województwa śląskiego".Koncert poprowadzi pani Lucyna Klarecka.

Wstęp na obydwa wydarzenia jest bezpłatny. Zapraszamy.

(Inf. prasowa BCK)

Obraz analogicus z Pixabay

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz