'Matko, w lesie są maliny, Niechaj idą w las dziewczyny' - Narodowe Czytanie Balladyny

2020-09-07 12:11:34, Maciej Kowalczyk

Dziewiąta edycja "Narodowego czytania" za nami. W ponad 3 tysiącach miejsc w całej Polsce przystąpiono do czytania dramatu Juliusza Słowackiego. "Balladynę" czytano także we Włocławku, między innymi w Kawiarence Obywatelskiej.

Z wszystkich rzeczy, które dotychczas moja mózgownica urodziła, ta tragedia jest najlepszą – zwłaszcza, ze otworzyła mi nową drogę, nowy kraj poetyczny, nietknięty ludzką stopą, kraj obszerniejszy niż ta biedna ziemia, bo idealny – pisał Juliusz Słowacki do swojej matki, w grudniu 1834 roku.

Tą “rzeczą”, którą opisuje autor jest “Balladyna”, dramat, który jak się miało okazać stał sie jednym z najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu I na stałe wpisał się w historię polskiej kultury. Nie dziwi więc, że dzieł Słowackiego “wystąpiło w roli głównej” podczas tegorocznej akcji “Narodowe czytanie”. W sobotę odbyła się dziewiąta już odsłona akcji pod patronatem Prezydenta RP.

We Włocławku “Balladynę” czytano w kilku miejscach, choć wydarzenia te ( z powodu pandemii) odbywały się on-line. W Kawiarence Obywatelskiej przy ulicy 3 Maja także zdecydowano się na tę formę przekazu, choć czytano “na żywo” (przy zachowaniu reżimu sanitarnego) udostępniając jednocześnie transmisję w sieci.

“Narodowe czytanie”, w tym miejscu, poprzedziła krótka prelekcja dr Miłosza Kłobukowskiego:

Balladyna to tak naprawdę wielka gra literacka, z motywami znanymi także z Szekspira, ale nie tylko. Także z legend ludowych, z podań. Czytana nawet dzisiaj, po wielu wiekach, pokoleniach, okazuje się być tekstem niesłychanie nowoczesnym – podkreślał literaturoznawca.

W Kawiarence Obywatelskiej pojawiła się też zastępczyni prezydenta miasta Barbara Moraczewska, która wspominała swój pierwszy kontakt z dziełem Słowackiego.

Utkwiła mi w pamięci przez liceum, przez Panią Profesor Kozińską. Było wiele dyskusji, powiem, że nawet łzy lały się przy “Balladynie”, bo jest to przecież wyjątkowy utwór. Uważam, że bardzo dobrze jest, że rokrocznie czytamy jeden z wielkich utworów, z wielkich dzieł. Po to, żeby przypominać o tej literaturze. Po to, żeby podkreślać wyjątkowość naszej, polskiej literatury – dodała.

W ten weekend poznaliśmy też “bohaterkę” kolejnej, jubileuszowej edycji “Narodowego czytania”. Jak ogłosił prezydent Andrzej Duda za rok czytać będziemy “Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz