Zamknij X

Wyjątkowa lekcja historii od wczoraj na Bulwarach

2020-08-14 09:03:12, Maciej Kowalczyk

Włocławscy Bohaterowie 1920 roku to tytuł pokazu wyświetlanego od wczorajszego wieczora na kamienicy przy ul. Bulwary 9. Ta niekonwencjonalna lekcja historii odbywać się będzie po zmroku do soboty.

13 sierpnia 1920 roku 3 Korpus Kawalerii Gaja-Chana przystąpił do operacji zajęcia Ziemi Dobrzyńskiej i przeprawy na drugi brzeg Wisły, gdzie celem bolszewików było zajęcie Włocławka i Nieszawy, tak, by przeciąć linie komunikacyjne łączące Warszawę z wybrzeżem. Czerwonoarmiści liczyli na to, że miasto uda się zdobyć z marszu. Tak się jednak nie stało. Po krwawych bojach na prawym brzegu Wisły oddziały polskie co prawda wycofały się na bulwary, gdzie powstały nowe pozycje obronne, jednocześnie jednak zniszczenie mostu na Wiśle uniemożliwiło przeprawę wrogom. Walki trwały do 19 sierpnia, kiedy bolszewicy wycofali się w stronę Płocka, za nią zaś ruszyły w pościgu polskie oddziały. 

Tak w skrócie opisać można zmagania, które do historii przeszły jako bitwa o Włocławek, jeden z epizodów „Bitwy Warszawskiej”, w której odradzające się państwo polskie stawiło z sukcesem czoła czerwonoarmistom. To właśnie te walki, wraz z opisem sytuacyjnego tła, przedstawia pokaz prezentowany co wieczór na bulwarach.

Pokaz zorganizowany przez Stowarzyszenie Otoczenia Przedsiębiorców ProBiznes, prezentowany jest w formie mappingu 3D. To multimedialny pokaz łączący w sobie lektorską narrację i obraz, wyświetlany n ścianie budynku. Stowarzyszenie pozyskało na ten cel dotację z Programu Niepodległa w wysokości 55 tysięcy zł. Efekt można podziwiać codziennie pomiędzy godziną 20:30 (choć przy słonecznej pogodzie panującej w ostatnich dniach ta godzina może ulec lekkiemu przesunięciu) do 23:30.

Przeżycie jest niesamowite, bo nawet na próbach, które odbyły się wczoraj, dosłownie miałem „ciarki”. Warto, naprawdę warto zajrzeć i zobaczyć tę historię troszkę inaczej opowiedzianą, niż historia książkowa. Jest tu mnóstwo ciekawostek, których nie wyczytamy nawet w podręczniku – zachęca prezes Stowarzyszenia Otoczenia Przedsiębiorców ProBiznes Daniel Nowak.

Ta wyjątkowa lekcja historii potrwa do 15 sierpnia.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz