Surowość i kolor - niezwykła wystawa w GSW

2020-07-03 14:32:02, Maciej Kowalczyk

Do 23 sierpnia w Galerii Sztuki Współczesnej oglądać można prace niezwykłego duetu artystów. Aleksander Dętkoś, rzeźbiarz i Monika Dętkoś, malarka. Prace obojga po raz pierwszy oglądać można pod jednym dachem.

Zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa. Ojciec i córka kultywująca artystyczne rodzinne tradycje jak dotąd nie mieli okazji, by wspólnie prezentować swoje prace. Przypadający w tym roku jubileusz 50-lecia pracy twórczej Aleksandra i zbliżające się 20-lecie twórczości Moniki stały się doskonałą ku temu okazją. Otwarcie wystawy miało miejsce dziś, z udziałem obojga artystów. Przy tej okazji zaprezentowana została także książka „Drewno, Kamień, Brąz” ukazująca dotychczasowy dorobek Aleksandra Dętkosia.

Na wystawie prezentowane są charakterystyczne rzeźby Aleksandra Dętkosi, który w trakcie swojej artystycznej kariery tworzył dzieła z drewna, metalu i kamienia.

Jego prace zaskakują trafnością w ukazywaniu prawdy o człowieku, doprawione nutą ironii, szczyptą nagany, zawsze jednak z dozą pobłażliwości dla ludzkich słabości – czytamy w opisie wystawy.

Monika Dętkoś w swoich pracach bada zaś naturę współczesnego człowieka. To on znajduje się w centrum jej jasnych, niesamowicie kontrastowych obrazów.

Połączenie surowych, metalowo-kamiennych obiektów z bogatą paletą barwną obrazów stanowi swego rodzaju eksperyment artystyczny. Jego wynik zależy jedynie od Widza, jego wrażliwości, dociekliwości i przenikliwości – zachęca do obejrzenia wystawy GSW.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz