Fundusz Inwestycji Samorządowych - 330 milionów dla regionu

2020-06-25 15:36:33, Maciej Kowalczyk

6 miliardów złotych, tyle wynosi wartość pakietu rządowej pomocy dla samorządów. 5 miliardów trafi do gmin, na konta powiatów wpłynie miliard złotych ze środków rządowych. Pieniądze te samorządy mogą wykorzystać na inwestycje w szkoły, przedszkola, wodociągi, szpitale czy domy pomocy społecznej i szereg innych działań.

Z całkowitej kwoty przeznaczonej przez rząd na wsparcie finansowe samorządowych inwestycji, dla gmin i powiatów w kujawsko-pomorskim przeznaczonych zostanie 330 milionów złotych. Środki te trafią też do samorządów z byłego województwa włocławskiego. W przypadku powiatu włocławskiego jest to blisko 6 milionów złotych. Mniejsze kwoty powędrują do innych powiatów. W przypadku powiatu rypińskiego to kwota ponad 1, 6 miliona złotych, podobne trafią do radziejowskiego, czy też aleksandrowskiego. 

To pierwsza taka inicjatywa, wywołana przez prezydenta Dudę, skierowana do samorządowców – mówił dziś senator Prawa i Sprawiedliwości Józef Łyczak – Myślę, że wreszcie skończą się te problemy, które sygnalizowano na spotkaniach z wójtami, z burmistrzami. Dopingowaliśmy: „Czemu nie próbujecie wykorzystać funduszu drogowego?” Z reguły przeszkodą był brak wkładu własnego. Te środki, na ten wkład będzie można przeznaczyć.

Z całkowitej kwoty dofinansowania 2,5 miliarda złotych trafi do najmniejszych samorządów, tam gdzie braki budżetowe poważnie ograniczają możliwości inwestycyjne.

To kolejny instrument wsparcia dla samorządów. Zgodnie z inicjatywą Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, dla tych samorządów, które nie zawsze mają pieniądze na wkład własny. Wiemy, ze w programach, we wnioskach składanych przez gminy trzeba mieć ten wkład własny. To są właśnie pieniądze w ramach wkładu własnego dla naszych samorządów – mówi poseł Joanna Borowiak.

Warto dodać, że w ramach Funduszu wnioski składane przez gminy i powiaty będą rozpatrywane bez zbędnej biurokracji. Jak zapewniają parlamentarzyści PiS, wnioski kierowane do wojewody będą także szybko rozpatrywane przez urzędników. Pierwszy nabór wniosków w ramach programu rozpocznie się na początku sierpnia tego roku, fundusze mają znaleźć się na kontach wnioskodawców już na początku września. Niewykorzystane w bieżącym roku kwoty samorządy będą mogły spożytkować w latach następnych.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz