30 lat samorządu terytorialnego

2020-05-27 13:31:10, Maciej Kowalczyk

Dziś (27 maja) Dzień Samorządu Terytorialnego. Tegoroczne święto jest wyjątkowe - obchodzimy je w 30. rocznicę pierwszych po drugiej wojnie światowej, całkowicie wolnych wyborów samorządowych.

 Trzy dekady temu rozpoczęła się w naszym kraju rewolucja, dzięki której lokalne społeczności uzyskały realny wpływ na to, w jakim kierunku będą się rozwijać ich małe ojczyzny, jak będą się rządzić i wydawać publiczne środki, jaki kształt nadadzą wizjom przyszłości i marzeniom o dobrym życiu. Samorządy - najpierw gminy, potem także powiaty i województwa – spełniły pokładane w nich nadzieje – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Samorząd terytorialny w Polsce odrodził się 27 maja 1990 roku, kiedy to odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory do rad gmin i miast. Kandydatów wystawiło ponad 2 tysiące ugrupowań. Frekwencja wyniosła ponad 42 procent. Wydarzenie zapoczątkowało reformę funkcjonowania państwa, która doprowadziła do decentralizacji władzy publicznej. Osiem lat później zakres funkcjonowania samorządu terytorialnego znacznie się rozszerzył. Wprowadzono wówczas na poziomie lokalnym samorząd powiatowy, a na poziomie regionalnym samorząd wojewódzki.

W Kujawsko-Pomorskiem, jednym z 16 polskich województw, funkcjonują 144 gminy oraz 23 powiaty (w tym 4 powiaty grodzkie – Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Grudziądz). W uroczystości związane Dniem Samorządu Terytorialnego wpisuje się obchodzone w czerwcu Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

(Inf. prasowa Urząd Marszałkowski)

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz