Włocławek. Już blisko 300 osób w kwarantannie

2020-03-28 13:56:39, Maciej Kowalczyk

Takie dane podał dziś prezydent Marek Wojtkowski. Oznacza to istotny wzrost osób objętych izolacją. Przed kilkoma dniami ta liczba oscylowało wokół 100. Większość osób przebywa w izolacji domowej, ponad 20 w kwarantannie zbiorowej.

Marek Wojtkowski podkreśla, że taki znaczący wzrost pokazuje, że wkraczamy w decydującą fazę walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Tym istotniejsze staje się przestrzeganie zaleceń i obostrzeń obowiązujących w kraju. „Niedopuszczalnym” nazwał sytuacje, w których dochodzi do tworzenia się kolejek przed sklepami, czy miejską jadłodajnią. Prezydent podkreśla, że miasto jest przygotowane na dostarczanie posiłków z jadłodajni, do potrzebujących, przez wolontariuszy a sytuacje, w których dochodzi do gromadzenia się osób w jednym miejscu stwarzają ogromne niebezpieczeństwo.

Dla osób, które same nie mogą wyjść z domu, osób starszych jesteśmy w stanie dowieźć, czy to zakupy ze sklepu spożywczego, z apteki, czy nawet obiady z jadłodajni (…) Bardzo proszę z tej formy korzystać.

Marek Wojtkowski stwierdził, że jeśli powtórzą się przypadki tworzenia się podobnych kolejek, reagować będą służby – strażnicy miejscy i policjanci.

Te zasady, które ustaliliśmy wcześniej nadal są aktualne i nie można gromadzić się w kolejkach, czekać przed sklepami, czy przed jadłodajnią na wydanie obiadów. Jest to niedopuszczalne i przede wszystkim niebezpieczne – mówił prezydent.

Marek Wojtkowski zapowiedział także, że w najbliższy poniedziałek odbędzie się jednak sesja Rady Miasta. Jednak – gdyż pierwotnie miała odbyć się w piątek 27 marca. Sesję odwołano tłumacząc,że nie weszły w życie przepisy pozwalające radnym na zdalne głosowanie. Nowe regulacje wciąż nie obowiązują, jednak sesja musi się odbyć. Jak tłumaczy prezydent, tylko do końca tego miesiąca rada podjąć może „bardzo istotne dla naszego miasta uchwały”.

Sesja odbędzie się jednak przy zapewnieniu norm bezpieczeństwa, ograniczona zostanie także liczba osób przebywających na sali obrad.

Komentarze (1)


Anonimowy (2020-03-29 01:27:59) Zgłoś do moderacji
Panie Wojtkowski.Nie można stać przed sklepem?To co,mają wszyscy wejść do sklepu i zrobić tłok? Do sejmu zgoniliście ponad 1000 osób i było OK narażanie ludzi z obsługi sejmu? A jak mamy zrobić zakupy?Czekać na telefon że sklepu?

Dodaj swój komentarz