Marek Wojtkowski: Zostańcie w domach

2020-03-25 14:10:41, Maciej Kowalczyk

To już kolejny taki apel prezydenta miasta, jednocześnie pierwszy po zaostrzeniu przepisów dotyczących przemieszczania się mieszkańców. Dziś zarządzenie weszło w życie.

Przypomnijmy, że od dziś nie można swobodnie się przemieszczać poza domem. Obostrzenia nie obejmują sytuacji, kiedy nasze wyjście jest związane z celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Co to oznacza? Jak informuje rząd obostrzenie nie dotyczy:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
  • Nawet jeśli nasze wyjście ma uzasadniony charakter nie zmienia to faktu, że przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Warto zaznaczyć, że wciąż można wychodzić np. na spacer do lasu. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu szczególnych środków ostrożności i poruszać się z dala od skupisk ludzkich, maksymalnie w dwie osoby ( za wyjątkiem rodzin). Niestosowanie się do rozporządzenia i korzystanie, na przykład, z placów zabaw, boisk, czy przebywanie w grupie skutkować może narażeniem się n karę w wysokości od kilkuset do 5 tysięcy złotych.

Kolejne zmiany dotyczą komunikacji publicznej. Co prawda środki transportu zbiorowego działają nadal, jednak korzystać z nich będzie mogła ograniczona liczba pasażerów - tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta.

Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób - tłumaczą autorzy rozporządzenia.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz