Kwarantanna domowa: Co ze zwierzętami?

2020-03-23 17:42:07, Natalia Cieślak

Objęcie nas kwarantanną oznacza obostrzenia i ograniczenia, których należy bezwzględnie przestrzegać. Co wtedy z naszymi domowymi futrzakami? Właściciele czworonogów obawiają się, co stanie się z ich pupilami, jeśli będą zmuszeni poddać się kwarantannie.

Fundacja Mondo Cane alarmuje,że niestety przybywa przypadków pozbywania się zwierząt domowych ze względu na strach przed koronawirusem. Nie uzasadniona panika posiadaczy zwierzaków kończy się niestety porzuceniem czworonogów.

W tym okresie ludzie wyrzucają masowo zwierzęta. Jeden drugiemu przekaże nie potwierdzone informacje, nie doczytają, nie dowiedzą się i w padają w panikę. Mamy ostatnio dużo porzuceń suk ze szczeniakami. Mamy bardzo wzmożoną ilość telefonów z interwencjami że tu biega pies, ze tu jest suka ze szczeniakami a tam jest jakiś kot. - powiedziała Elżbieta Piątkowska z Mondo Cane.

Należy podkreślić, że nie ma dowodów naukowych potwierdzających obawy o możliwość zakażenia SARS-CoV-2 od psa czy kota. Mocno podkreśla to Światowa Organizacja Zdrowia. Zwracają na to uwagę, także praktycy – weterynarze, jednocześnie przyznając, że ryzyko jest gdzie indziej:

Zwierzęta nie są wstanie zachorować na tego koronawirusa, z którym mamy obecnie problem i nie są wstanie siać go. Jednakże, są w stanie przenieść wirusa tak jak przedmioty. Czyli jeżeli ktoś np. kichnie na psa a druga osoba tego psa pogłaszcze to ma szansę sie zarazić.- wyjaśnia Mikołaj Kołucki, weterynarz w Centrum Vet, Przychodni Weterynaryjnej lek. wet. Konrada Dawidowicza.

Słowem, także i w tym przypadku wystarczy przestrzeganie podstawowych zasad higieny, które i tak w tym czasie powinny być dla nas codziennością.

Rodzinny które są poddane kwarantannie a posiadają czworonogi w domach mogą poprosić rodzinę, znajomych lub sąsiadów aby przejęli opiekę nad zwierzęciem. Co więcej, w odniesieniu do zwierząt domowych można znaleźć w Internecie albo na stronach społecznościowych grupy wsparcia dla osób potrzebujących pomocy w opiece nad zwierzętami.

Najpopularniejsza grupa to 'Pies w Koronie' na której znajduję się wielu włocławian co potwierdza włocławskie schronisko.

Jest taka ogólnopolska akcja na Facebooku, jest to grupa wsparcia, nazywa się 'Pies w Koronie' gdzie zgłaszają się osoby z różnych części kraju, które są chętne do pomocy przy wyprowadzaniu psiaków. Na terenie naszego miasta jest także pewna ilość osób które się zgłosiły do tej pomocy w ramach tej akcji.- powiedziała Joanna Zygadło z Włocławskiego Schroniska.

Podobną pomoc oferują także wolontariusze z fundacji Mondo Cane.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz