Brześć i Lipno na liście rządowego programu

2020-02-10 08:46:55, Maciej Kowalczyk

28 miliardów złotych, tyle w nadchodzących latach rząd ma wydać na budowę 100 obwodnic w polskich miastach. Na liście inwestycji ogłoszonej w weekend przez rząd znalazły się obwodnice Lipna i Brześcia Kujawskiego.

Program rozpisano na 10 lat. Tym czasie, jak zapewnia rząd, na drogach krajowych pojawią się nowe odcinki o łącznej długości ponad 800 kilometrów, stanowiące obwodnice miast obecnie zmagających się z uciążliwym tranzytem. Nie od dziś wiadomo, że ruch tranzytowy potrafi sparaliżować komunikację w miastach przez środek których przebiegają obecnie drogi krajowe. Taka sytuacja ma obecnie miejsce w Brześciu Kujawskim i Lipnie, o czym przekonać się może każdy podróżując krajową 67-ką (Lipno) lub 62-ką (Brześć). Samorządowcy i mieszkańcy tych miast od lat domagali się wyprowadzenia ruchu poza centrum. Wszystko wskazuje na to, że uda się tego dokonać.

Zabiegałam o to od 2016 r. To także skutek współpracy parlamentarzystów PiS z regionu, skuteczne działanie Premiera Morawieckiego oraz efekt troski Prezydenta A. Dudy o bezpieczeństwo drogowe – komentuje poseł Joanna Borowiak.

Z wpisania obu miejscowości na listę rządowego programu, nie kryje też radości poseł Anna Gembicka;

Co oczywiste nie znamy jeszcze dokładnego harmonogramu inwestycji w ramach programu, choć warto przy tej okazji podkreślić, że część obwodnic ma już wykonaną dokumentację techniczną, co powinno mocno przyspieszyć prace budowlane.

Rząd planuje przeznaczyć na ten cel 28 mld. złotych Prace będą finansowane ze środków Krajowego Funduszu Drogowego oraz dotacji unijnych, głownie z perspektywy finansowej 2021-2027.

(foto: Bruno /Germany - Pixabay)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz