75 lat temu skończyła się hitlerowska okupacja miasta

2020-01-20 13:35:05, Maciej Kowalczyk

20 stycznia przypada 75 rocznica wyzwolenia Włocławka spod hitlerowskiej okupacji. Społeczne obchody rocznicy, jak zawsze, zorganizowali członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

12 stycznia z pozycji zajmowanych na linii Wisły ruszyły oddziały I Frontu Białoruskiego. Rozpoczęła się operacja wiślańsko-odrzańska, która miała doprowadzić wojska sowieckie do wrót Berlina. Osiem dni później, 20 stycznia 47 Armia i 2 armia pancerna gwardii zajęły Włocławek. W ten sposób zakończyła się trwająca niemal 5 lat hitlerowska okupacja miasta. Te wydarzenia corocznie upamiętniają członkowie SLD. Także i tym razem na placu Wolności pojawili się przedstawiciele partii, ale także włocławianie, chcący zamanifestować swoją pamięć o wyzwoleniu miasta. 

Myślę, że każdą taką datę, która wiąże się z zakończeniem okupacji trzeba zachowywać dla następnych pokoleń – tłumaczy Krzysztof Kukucki zastępca prezydenta Włocławka – Po to, aby kolejne pokolenia pamiętały jakim wielkim okrucieństwem była okupacja hitlerowska. Jakim wielkim okrucieństwem była II wojna światowa.

Jak dodaje, te wydarzenia należy upamiętniać niezależnie od późniejszych wydarzeń, kiedy zwycięskie mocarstwa podzieliły Europę na mocy porozumienia Jałcie.

Myślę, że żołnierze, którzy szli, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę, każde wyzwolenie kolejnej miejscowości traktowali jako rzecz wielką – dodał przewodniczący miejskich struktur SLD.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i materiału wideo.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz