Energia+ - Porozumienie podsumowuje pierwszy rok działania programu

2020-01-14 14:07:11, Maciej Kowalczyk

Włocławscy działacze „Porozumienia” Jarosława Gowina podsumowali pierwszy rok funkcjonowania rządowego programu Energia+. Program a także powołanie nowych struktur partii w mieście były tematem dzisiejszej konferencji prasowej.

Energia+ to jeden z projektów wdrażanych od ubiegłego roku przez ówczesne Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (obecnie to Ministerstwo Rozwoju). Kierowany przez Jadwigę Emilewicz resort postawił na rozwój Odnawialnych Źródeł Energii w polskich gospodarstwach domowych.

Warto się tym chwalić, że jego realizacja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania – zaznaczył Rafał Sobolewski, szef struktur partii we Włocławku i jednocześnie radny sejmiku – Na dzień dzisiejszy, po roku funkcjonowania programu Polska jest już aktywną „zieloną wyspą” na mapie Europy. Jeżeli chodzi o wykorzystanie energii pochodzącej ze słońca stajemy się liderem w Europie. Jesteśmy już na czwartym miejscu, jeżeli chodzi o dynamikę przyrostu energii z tego źródła.

W ramach programu zaprezentowanego w ubiegłym roku ułatwiono formalności związane z przyłączeniem do sieci własnej instalacji fotowoltaicznej, stworzono także system dotacji dla osób skłonnych zostać prosumentami (wytwórcami energii elektrycznej i jednocześnie jej konsumentem).

W ciągu minionych dwunastu miesięcy na skorzystanie z programu i zainstalowanie własnej instalacji fotowoltaicznej zdecydowało się 75 tysięcy Polaków, całkowita moc instalacji sięgnęła 800 MW. Ministerstwo Rozwoju zakłada, że w najbliższym czasie zainteresowanie projektem nadal będzie wysokie, jednocześnie wprowadza zmiany rozszerzające krąg jego odbiorców.

Na początku z Energii+ korzystali właściciele domów jednorodzinnych, nowelizacja programu zakłada, że po te same ułatwienia sięgną (m.in.) mieszkańcy wspólnot mieszkaniowych. Jak podkreślał Rafał Sobolewski to dobra wiadomość, także dla Włocławka:

Mam nadzieję, że we Włocławku ta forma aktywności, również dlatego, że jest przeznaczona dla samorządów i innych instytucji, będzie bardzo powszechna i uda nam się również we Włocławku spowodować silną podaż energii ze słońca.

Dzisiejsza konferencja, jak zapowiedział Rafał Sobolewski, była pierwszą z cyklu spotkań prezentujących działania polityków Porozumienia.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz