Bez słów - wart 1,5 miliona złotych program realizowany we Włocławku

2019-11-26 16:50:16, Maciej Kowalczyk

„Bez słów” to program prowadzony we włocławskich szkołach. Dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego uczniowie z zaburzeniami komunikacji mogą korzystać z zaawansowanych programów terapeutycznych i nie tylko. Na jego realizację w trzech włocławskich placówkach przeznaczono blisko 1,5 miliona złotych.

Szkoły zostały wyposażone w nowy sprzęt do pomocy dydaktycznej, zapewniający dzieciom jak i nauczycielom pomoc w komunikacji. Program jest realizowany od ubiegłego roku i potrwa do lipca 2020. Przed uczestnikami, między innymi, szkolenia w specjalistycznym ośrodku w Grudziądzu, mające na celu sprawdzenie efektywności w komunikacji dzieci z dysfunkcjami w tym obszarze.

 

Najważniejszym jednak wydaje się to, że program skierowany jest nie tyle do nauczycieli, czy też uczniów ale wychodzi poza budynek szkoły i lekcje. Jego aktywnymi uczestnikami, a co za tym idzie osobami aktywnie korzystającymi z nowych umiejętności są również rodzice. Niebagatelne znaczenie mają pomoce dydaktyczne i sprzęt, niemniej pewne zmiany są zdecydowanie mniej efektowne, jednakże nie mniej ważne. Do takich należy choćby wprowadzenie w Zespole Szkół nr 3 "bezstresowych dzwonków". Ta zmiana, polegająca na odtwarzaniu muzyki zamiast natarczywego sygnału dzwonka, ma pomóc dzieciom np. z autyzmem, zmniejszyć ich stres i umilić czas spędzany w szkole. 

W programie biorą udział trzy włocławskie placówki - Zespół Szkolno Przedszkolny nr 1 w SP 20 i Zespły Szkół nr 3 i 5. 

Więcej w materiale wideo:

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz