Bp Bronisław Dembowski spoczął w krypcie Biskupów Włocławskich

2019-11-23 18:44:41, Maciej Kowalczyk

Biskup senior Bronisław Dembowski spoczął w krypcie Biskupów Włocławskich bazyliki katedralnej. W ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina, przyjaciele, księża i hierarchowie kościelni oraz przedstawiciele władz.

Biskup senior zmarł tydzień temu, w nocy z piątku na sobotę 16 listopada. Uroczystości pogrzebowe trwały dwa dni, towarzyszyła im żałoba,ogłoszona w mieście przez prezydenta Marka Wojtkowskiego.

Już wczoraj ciało zmarłego zostało przeniesione w kondukcie żałobnym z kurii diecezjalnej do katedry, odbyła się też żałobna msza święta. Dziś o 11:00 rozpoczęły się zaś uroczystości pogrzebowe we włocławskiej świątyni. Mszy świętej przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący KEP; homilię wygłosił ks. abp senior Marian Gołębiewski. Podczas nabożeństwa, zgodnie z wolą zmarłego, odczytano też pożegnalny list, napisany przez niego w sierpniu 2010 roku:

W ciągu mojego życia kapłańskiego pragnąłem, aby słowa Pana Jezusa z Ewangelii według św. Jana: „Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”, przenikały do mojego serca i umysłu, oraz do serc i umysłów wszystkich, do których zostałem posłany. Proszę gorąco Braci Biskupów, Kapłanów i Diecezjan, a także Wszystkich, których kiedykolwiek i gdziekolwiek spotkałem, aby te słowa Ewangelii zawsze mieli w pamięci. (...) Z pokorą przepraszam wszystkich, którym wyrządziłem jakąkolwiek przykrość. Przepraszam też, jeśli nie spełniłem pokładanej we mnie nadziei. Jednocześnie z całego serca dziękuję za wielką życzliwość, jakiej doznawałem podczas mojej posługi kapłańskiej i biskupiej. Gorąco proszę, abyście polecali moją duszę Miłosiernemu Bogu za przyczyną Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. Jezu, ufam Tobie! - pisał zmarły biskup.

Bronisław Dembowski odszedł w wieku 92 lat. Urodził się w Komorowie w 1927 roku, był żołnierzem AK,brał udział w powstaniu warszawskim. Podczas stanu wojennego był zaangażowany w prace Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności, był też uczestnikiem obrad okrągłego stołu. Biskupem włocławskim został w 1992 roku, z funkcji tej zrezygnował w 2003 roku.

Komentarze (1)


Andrzej (2019-11-25 16:03:52) Zgłoś do moderacji
Wspaniały człowiek, będzie go nam brakować

Dodaj swój komentarz