'Baczyński' bliżej 'Morza Perspektyw'

2019-11-14 09:24:16, Maciej Kowalczyk

15 szkół z naszego regionu bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym organizowanym przez Towarzystwo Projektów Edukacyjnych. Celem programu jest przybliżenie uczniom możliwości rozwoju kariery w szeroko rozumianej gospodarce morskiej. Wśród nich znalazł się też Zespół Szkół nr 4 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Uczniowie szkół biorących udział w projekcie wezmą udział w specjalnie dla nich przygotowanych lekcjach multimedialnych, a także będą mogli wziąć udział w konkursie na film, grę planszową lub opowieść fotograficzną. Prace konkursowe można składać do końca listopada na stronie www.konkurs.gospodarka-morska.pl. Te najlepsze wybiorą między innymi internauci!

Jak wskazują coroczne badania Akademii Morskiej w Szczecinie ("Losy zawodowe absolwentów"), blisko połowa (47%) absolwentów tej uczelni z Wydziału Nawigacyjnego i Mechanicznego, trzy lata po obronie, otrzymuje wynagrodzenie powyżej 7000 zł. Z kolei pensja 40% absolwentów Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego mieści się w przedziale 2000 - 3500 zł. Co więcej, stałą pracę ma 95% absolwentów Wydziału Mechanicznego, 92,8% absolwentów Wydziału Nawigacyjnego i 89,3% Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu. Tylko 1% byłych studentów Akademii pracuje bez umowy - pozostała część pracuje na umowie o pracę (47%), na kontraktach lub projektach (32%) i umowach cywilno-prawnych (18%).

O tym, że bliskość do morza daje bardzo dużo możliwości rozwoju, wiedzą zazwyczaj ci, dla których jest ono chlebem powszednim - mieszkają nad nim, widzą go z okna domu czy uczelni. - mówi Kapitan Żeglugi Wielkiej, Ireneusz Lewandowski, który wspiera realizację projektu edukacyjnego "Gospodarka morska - warunkiem ekonomicznego rozwoju Polski" -  Prawie w każdej nadmorskiej rodzinie jest przynajmniej jedna osoba, której praca zawodowa związana jest albo z sezonem turystycznym, albo ze stocznią, portem czy statkami. Ale im dalej od morza, tym świadomość tego, jak bardzo sektory gospodarki morskiej są dziś dynamiczne i potrzebują fachowców, jest naturalnie mniejsza. Chcemy to zmienić, pokazując i nauczycielom, i młodzieży, morze możliwości ich rozwoju

Projekt edukacyjny "Gospodarka morska - warunkiem ekonomicznego rozwoju Polski", powstał po to, by zwiększyć świadomość uczniów na temat warunków, kierunków zatrudnienia i perspektyw rozwoju zawodów związanych z gospodarką morską. Bierze w nim udział 15 000 uczniów i 100 nauczycieli z 300 szkół, z wybranych sześciu województw oddalonych od Morza Bałtyckiego.

Zadaniem nauczycieli jest przeprowadzenie 4 lekcji multimedialnych oraz zachęcenie uczniów do udziału w konkursie "Morze Perspektyw". Nauczyciele prowadzący projekt w danej szkole, zostali zaopatrzeni w specjalny pakiet metodyczny, w którego skład wchodzą: książeczki dla uczniów (w zakresie czterech głównych działów: Przemysł stoczniowy, Porty, Rybołówstwo i Żegluga Śródlądowa), książki dla nauczycieli ze scenariuszami lekcji, gotowymi prezentacjami, dostępem do filmów edukacyjnych oraz testów wiedzy.

Przygotowane lekcje multimedialne mogą być wykorzystane podczas zajęć takich jak: podstawy przedsiębiorczości, WOS czy godzinach wychowawczych, w formie wybranej przez nauczyciela.

Działania w szkołach poprzedziły konferencje organizowane w każdym województwie, z udziałem przedstawicieli kuratoriów, ekspertów z dziedziny gospodarki morskiej, oraz metodyków i autorów materiałów dydaktycznych.

Organizatorem projektu jest Fundacja Towarzystwo Projektów Edukacyjnych we współpracy z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz przy wsparciu Narodowego Banku Polskiego.

(Inf. prasowa FTPE)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz