Bezpłatne porady prawne

2019-11-08 17:12:32, Maciej Kowalczyk

Świat kodeksów i paragrafów bywa dla nas obcy i często budzi frustrację. W pojedynkę ciężko jest odnaleźć się w gmatwaninie prawnych przepisów, których nieznajomość może wpędzić nas w ogromne kłopoty. Od blisko czterech lat każdy może jednak skorzystać z bezpłatnych porad prawnych zapewnianych przez samorządy. Tak też jest we Włocławku.

Gdy bardziej, lub mniej spodziewanie staniemy się stroną postępowania administracyjnego, przygotowawczego, czy też sądowego, pomoc prawna jest koniecznością. Nie każdego stać jednak na to, by skorzystać z usług adwokatów, czy radców prawnych. Z naszym problemem możemy zostać sami i bezradni. Nim to nastąpi, warto zdać sobie sprawę, że możemy liczyć na pomoc. Bezpłatną poradę prawną  uzyskamy w czterech placówkach na terenie Włocławka. Po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się z prawnikiem możemy liczyć na to, że skonsultujemy trapiące nas problemy, czy wątpliwości natury prawnej.

Uzyskamy tu informację o obowiązującym stanie prawnym oraz o przysługujących nam prawach i obowiązkach, w związku z toczącym się z naszym udziałem postępowaniem. Otrzymamy wskazówki jak rozwiązać problem i uzyskamy pomoc w przygotowaniu pisma dotyczącego toczącego się postępowania, a także wniosku o zwolnienie z opłat sądowych, lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Taka pomoc może być i jest przydatna. Warto pamiętać o tej możliwości.

Co zrobić, by skorzystać z porady? Wystarczą dwa kroki:

Po pierwsze musimy spełnić jeden podstawowy warunek dotyczący tej formy pomocy. Z porad bowiem  może skorzystać każda osoba, której nie stać na odpłatne porady prawne. Musi przy tym złożyć stosowne oświadczenie.

W następnej kolejności umawiamy się telefonicznie na wizytę w jednym z czterech punktów funkcjonujących na terenie miasta. Zapisy na porady odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 11.00 pod numerem telefonu 54 414-49-20.

Wreszcie spotykamy się z prawnikiem, który czekać będzie na nas w jednym z punktów. Te znajdziemy w każdej dzielnicy Włocławka:

  • W Śródmieściu jest to budynek Włocławskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, mieszczący się przy ul. Żabiej 12A. Czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 08.30 do 12.30. W tym punkcie porad udzielają prawnicy ( adwokaci oraz radcy prawni) z Pomorskiej Fundacji Rozwoju, Kultury i Sztuki z Torunia.
  • Na Zazamczu możemy udać się do adwokatów dyżurujących od 15:00 do 19:00 w budynku  Zespołu Placówek Nr 1, mieszczącym się przy ul. Mechaników 1.
  • Na Południu punkt świadczący bezpłatne porady prawne znajdziemy w pawilonie przy ulicy Długiej 28. Adwokaci oraz radcy prawni z Pomorskiej Fundacji Rozwoju, Kultury i Sztuki z Torunia, czekają tam pomiędzy godziną 13:00 a 17:00.
  • Ostatni z punktów, znajduje się na ulicy Żytniej 58 w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Tu czekają na nas adwokaci. Umówić się z nimi możemy w godzinach od 14.00 do 18.00.

Wszystkie punkty czynne są od poniedziałku do piątku.

Jeśli z powodu niepełnosprawności nie jesteśmy w stanie osobiście pojawić się w jednym z punktów, możemy także skorzystać z porady telefonicznej. Bliższe informacje pod numerem podanym do zapisów – 54 414-49-20. Już od stycznia przyszłego roku w punktach bezpłatnych porad prawnych będzie można skorzystać także z nieodpłatnej mediacji.

Warto zaznaczyć, że nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Więcej informacji: http://www.bip.um.wlocl.pl/nieodplatna-pomoc-prawna/ 

 

 

 

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz