Wszystkich Świętych – zdjęcia i wideo z drona

2019-11-01 16:34:12, Maciej Kowalczyk

1 listopada włocławianie odwiedzają groby swoich bliskich. Publikujemy galerie zdjęć i wideo z drona z Cmentarza Komunalnego we Włocławku oraz na Pińczacie. Wszystkich Świętych jest dniem wyjątkowym, skłaniając nas do zadumy nad tymi, którzy od nas odeszli. Jest to jednocześnie jedno z najważniejszych świąt katolickich.

Święto to wywodzi się z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali swoje życie dla Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie mszy świętej. Papież Jan XI w 935 roku ustanowił osobne święto ku czci Wszystkich Świętych, wyznaczając je na dzień 1 listopada. Pierwsza zmianka w Polsce o tym święcie pochodzi z XII wieku z Wrocławia. W dniu poświęconym zmarłym odbywała procesja wokół kościoła.

Tradycja głosi, że Wszystkich Świętych ma swój początek w starym celtyckim święcie „Samhain”. Samhain (śmierć ciała) oznaczał dla wszystkich przodków początek nowego roku. Ponadto wszyscy obchodzą to święto mniej więcej w tym samym dniu, w którym według sprawozdania Mojżeszowego rozpoczął się potop, tzn. siedemnastego dnia drugiego miesiąca- miesiąca odpowiadającego w przybliżeniu naszemu listopadowi.

 

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz