Rotule i inne akcesoria potrzebne do montażu balustrad szklanych

2019-10-09 15:12:23, Informacja sponsorowana

Schody i tarasy stanowią nieodłączną część architektury budynków wielokondygnacyjnych. Są niezbędne do komunikacji pomiędzy piętrami, ale też stanowią ciekawy element aranżacji wnętrz. Z tego powodu projektuje się je i buduje tak, aby były częścią wystroju, łącząc w sobie funkcje praktyczne i ozdobne. Od wielu lat są modne balustrady szklane, do których montażu stosuje się estetyczne rotule oraz inne akcesoria.

Szklane balustrady i ich zalety

Szklane wypełnienia balustrad mają wiele zalet. Do tych najważniejszych z pewnością zalicza się ich uniwersalność, gdyż ze względu na przejrzystość materiału i brak konkretnego koloru doskonale pasują do każdego stylu wnętrz i konstrukcji schodów. Inną zaletą szklanych balustrad jest to, że nie ograniczają dostępu światła do otoczenia. W przeciwieństwie do konstrukcji tralkowych przepuszczają światło dzienne całą powierzchnią sprawiając, że otoczenie jest rozjaśnione i przyjazne.

Niepozorny, jednak bardzo istotny zestaw do mocowania balustrady. Zdjęcie pochodzi ze strony producenta Womet: https://www.womet.com.pl/sklep/produkty/uchwyty-do-szkla-rotule/.

Wymienione zalety skłaniają do wyboru takiego rozwiązania do domu jednorodzinnego czy biurowca z klatką schodową. Ze względu na parametry i cechy fizyczne elementy balustrad szklanych wymagają jednak specjalnego systemu montażu. Powinien on zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom schodów czy balkonu. Jednocześnie jest też niezbędne zagwarantowanie stabilności całej konstrukcji oraz ograniczenie do minimum ryzyka tłuczenia szkła. 

Rotule – uchwyty punktowe do szkła

Rotule to specjalne uchwyty do szkła, które przypominają walec z niewielkim przewężeniem na określonej wysokości. Jak mówi przedstawiciel firmy Womet – producenta uchwytów punktowych, rotule do szkła składają się z dwóch części, pomiędzy którymi jest umieszczona elastyczna wkładka z tworzywa sztucznego lub gumy. Stanowi ona rodzaj amortyzatora dla szyby umieszczanej między obiema częściami. Jeden z elementów rotuli przykręca się do ściany. Po rozdzieleniu części nakłada się szybę, a następnie dokręca zewnętrzny element uchwytu. Mocowanie punktowe szkła jest stabilne i bezpieczne pod warunkiem, że zostanie wykonane na wszystkich czterech narożnikach.

Różne warianty uchwytów punktowych

Rotule do szyb są nowoczesnymi i bardzo praktycznymi elementami montażowymi. Mocowanie punktowe szkła za ich pomocą jest szybkie i wygodne, a jednocześnie zapewnia dobry efekt dekoracyjny. Zewnętrzne powierzchnie uchwytów są starannie wykończone – na połysk lub mat, zależnie od preferencji klienta. Montaż balustrad przyściennych powinien być dostosowany do architektury budynku oraz konstrukcji samych schodów. Dlatego rotule są dostępne w bardzo wielu wariantach, nie tylko w odniesieniu do ich średnicy, ale również wysokości, a także dystansu od płaszczyzny ściany.

Inne akcesoria montażowe

Uchwyty punktowe do szkła nie są jedynymi elementami montażowymi, jakie można wykorzystywać w konstruowaniu szklanych balustrad. Rotule doskonale sprawdzają się w przypadku szklanych paneli przyściennych. Jednak nie jest to rozwiązanie uniwersalne. Wypełnienia boków schodów umieszczonych centralnie czy balustrad na balkonach. Wszędzie tam, gdzie nie jest możliwy montaż szyby do ściany stosuje się uchwyty punktowe do szkła o nieco innej konstrukcji. 

Przykładowy łącznik ściana-szkło, który ma w swojej ofercie firma Womet, ma konstrukcję kształtem zbliżoną do liter L. Dzięki temu jeden z elementów można mocować bezpośrednio do podłoża. Drugi, ulokowany pod kątem prostym, jest przeznaczony do utrzymania szyby w pozycji pionowej. Za pomocą takich uchwytów elementy balustrad szklanych są montowane bezpośrednio na stopniach, a balustrady balkonowe – na podłodze. Uchwyty tego typu są wyposażone w rotule, dlatego gwarantują podobne bezpieczeństwo montażu i użytkowania balustrad szklanych jak tradycyjne uchwyty punktowe. 


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz