Zamknij X

Jak rozpoznać najlepsze konto oszczędnościowe?

2019-10-01 10:51:08, Informacja sponsorowana

Rynek jest obecnie nasycony dziesiątkami rozmaitych ofert kont oszczędnościowych, które czasem są bardzo podobne, a czasem bardzo od siebie odległe. Część propozycji kusi nie tyle rzeczywistym zyskiem, co dobrą reklamą. Jak jednak rozpoznać dobre konto oszczędnościowe? Czym należy kierować się przy wyborze?

Oprocentowanie

Zdecydowanie najistotniejszym czynnikiem, który należy poddać analizie przy wyborze konta oszczędnościowego jest oprocentowanie, jakie niesie ze sobą oferta. Trzeba też powiedzieć, że im oprocentowanie wyższe, tym mniej należy ufać potencjalnemu powiernikowi naszych oszczędności. "Bezpieczny", a jednocześnie zyskowny procent wynosi od 2 do 3,5-4%. Z reguły wyższe oprocentowanie niesie za sobą jakiś potencjalny haczyk i może przynieść więcej problemów niż korzyści. Trafić można jednak na świetne oferty promocyjne, aczkolwiek należy bezwzględnie dokładnie zapoznać się z ofertą - zobacz ranking banków na www.wktorymbanku.pl

Oprocentowanie to po prostu determinant wysokości osiąganych przez nas zysków z pieniędzy, które umieszczamy na koncie bankowym. Istotnym jest też wiedzieć, czy bardzo korzystne oprocentowanie dotyczy całości kapitału, czy tylko jego części, a powyżej pewnego pułapu oprocentowanie jest dużo mniej atrakcyjne.

Konto osobiste

Na pewno nie jest to główny czynnik, ale warto o tym wiedzieć - znacząca część banków, które oferują konta oszczędnościowe, wymaga od potencjalnych posiadaczy, by korzystali także z konta osobistego w ich banku. Może to stanowić dodatkową przeszkodę w pozostawieniu tam swoich oszczędności.

Koszty przelewów

Część banków pośród swoich atutów i wad pomija ten aspekt - koszty przelewów. Przelewy na i z konta oszczędnościowego mogą zostać obarczone dodatkowymi opłatami. Czynnik ten znacząco zmniejsza atrakcyjność takich kont. Często zdarza się, że jedynie pierwsza transakcja w każdym miesiącu jest darmowa, za pozostałe będziemy musieli jednak zapłacić.

Okres obowiązywania

Konto oszczędnościowe może być bezterminowe lub terminowe. Reklamowa terminologia przyjęła także określenie "długoterminowe", jednak "długo" jest pojęciem względnym, dlatego też konieczne jest przeanalizowanie przez potencjalnego klienta, czy owe konto oferuje bezterminowe usługi, czyli takie, które umożliwiają nam pozostawienie tam środków na dowolny czas i wybranie ich po dowolnym okresie. Część kont nie oferuje takiej możliwości, preferując kilkumiesięczne okresy.

Kapitalizacja odsetek

Oferty bankowe różnią się także okresami kapitalizacji, czyli czasem, po którym przypisywane są odsetki. Kapitalizacja taka może być miesięczna, kwartalna, półroczna czy nawet roczna. Oznacza to, że dopiero po upływie konkretnego okresu dopisane będą oszczędzone przez nasze konto pieniądze.

Miesięczny koszt użytkowania

Niektóre z kont oszczędnościowych rości sobie prawa do pobierania opłat za prowadzenie konta oszczędnościowego. Należy szczególnie zwracać na to uwagę gdy wybieramy konto.

Bilans zysków i strat

Dopiero konkretne i kompleksowe przeanalizowanie wszystkich branych pod uwagę możliwości przynieść może rozsądny wybór. Nie należy dać się nabrać reklamowym chwytom, ani świetnym, promocyjnym ofertom. Przede wszystkim konieczne jest rozsądne podejście do sprawy i porównanie wszystkich ofert pod względem wskazanych powyżej kryteriów. Rozsądnym może okazać się użycie porównywarki takich ofert.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz