To już niemal ostatni dzwonek dla tych wszystkich, którzy chcieliby aktywnie wziąć udział w kształtowaniu miejskiej przestrzeni. Tylko do 1 października ratusz czeka na głosy w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.
Wykaz projektów ostatecznie poddanych pod głosowanie jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej UM Włocławek, na stronie www.wloclawek.pl, na stronie dedykowanej WBO oraz na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miasta Włocławek.
Do głosowania zachęca Urząd Miasta, ale także sami pomysłodawcy projektów, licząc na to, że włocławianie oddadzą swój głos za ich pomysłami na poprawę warunków życia w mieście. Tych pomysłów jest trzydzieści i wszystkie wyróżniają się na tle innych zgłoszonych propozycji. Opis wszystkich znajdziemy na stronie dedykowanej BO 2020, dziś na naszych łamach trzy spośród nich. Ich autorzy zdecydowali się przybliżyć mieszkańcom szczegóły swoich koncepcji.
I trzeba przyznać, że już pierwsza przykuwa uwagę. Jak walczyć z plagą meszek i komarów w naszym mieście? Niekoniecznie przez coroczne opryski. Jak przekonują jej autorzy, można to robić taniej i ekologicznie
Znasz uciążliwe pieczenie po ukąszeniu komarów lub meszek? Chcesz spokojnie wyjść na spacer albo przespać noc. Poprzyj nasz projekt! Jeden jerzyk może odłowić kilka tysięcy owadów w ciągu jednego dnia!!! - piszą
Opryski prowadzone rokrocznie nie do końca spełniają swoje zadanie, bo choć poprawiają sytuację, na dłuższą metę nie udaje się wyeliminować wszystkich „latających krwiopijców”.
Jak jerzyki mogą wpłynąć na ograniczyć populację meszek i komarów? Oddajmy głos autorom:
Projekt zakłada zakup i montaż budek lęgowych dla ptaków owadożernych. Budki zostaną zamontowane na terenie każdego osiedla Włocławka, na drzewach i budynkach miasta. Rodzaje budek oraz miejsce ich zawieszenia będzie wytypowane przez ornitologa w dogodnych dla ptaków lokalizacjach.
W przypadku jerzyków zalecane jest zachęcenie ptaków do zajęcia nowego miejsca lęgowego poprzez emisję, wiosną, głosów gniazdujących ptaków. Do tego celu można wykorzystać sprzęt dostępny w szkołach.
Obserwacja budek, rozwoju populacji może być powierzona uczniom szkół, co dodatkowo przyniesie efekt edukacyjny. Po zagnieżdżeniu ptaków w wybranej budce można umieścić kamerę, która pozwoli na obserwację ptaków na stworzonej do tego celu stronie miejskiej.
Proponujemy przeprowadzenie akcji promocyjno-edukacyjnej poprzez ogłoszenie konkursu z nagrodami pt. "Budka dla ptaków na każdym drzewie" dla mieszkańców i uczniów włocławskich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, z nagrodami w postaci dodatkowych budek lęgowych . Budki lęgowe mogą być umieszczone, z pomocą miejskich instytucji, w wybranych przez laureatów konkursu lokalizacjach np. na skwerkach, wokół szkół itp.
Promocja projektu to też zachęta dla mieszkańców miasta do samodzielnego wykonania/zakupienia i zawieszenia budek na własnych posesjach.
Kolejnym ze zgłoszonych projektów jest plac zabaw w Michelinie:
W Michelinie nie ma przestrzeni gdzie dzieci moga bezpiecznie się bawić. Społeczność Michelińska nie ma się gdzie integrować i spotykać. Mieszkańcy tej dzielnicy muszą ją opuszczać celem organizacji czasu wolnego dla swoich rodzin
Na placu przy ul. Sarniej jest jedynie boisko do piłki nożnej i koszykówki natomiast nie ma miejsca, gdzie dzieci mogłyby się swobodnie pobawić a ich rodzice i dziadkowie mogliby wykorzystać ten czas na aktywność fizyczną. Brakuje infrastruktury dla dzieci i dorosłych. Chcielibyśmy zróżnicowanych elementów wyposażenia placu zabaw np. zjeżdżalnie, huśtawki karuzele, wahadła, pajęczyny, sprężynowce, ważki metalowe, ścianki wspinaczkowe, mostki, równoważnie. Siłownia pozwoliłaby zaktywować dojrzałych mieszkańców dzielnicy. Do wyposażenia siłowni potrzeba: orbitrek, rowery, klatka treningowa, wyciąg górny, biegacz, prasa nożna, itp. Całość mogłyby spoić stoliki z ławkami, oraz stoły z grami planszowymi. Do dyspozycji jest duży, przestrzenny teren otoczony drzewami. Byłoby to wtedy miejsce, które uatrakcyjniłoby dzielnicę Michelin, dzięki czemu mogłyby zjeżdżać tu całe rodzinny z innych dzielnic a Michelin zacząłby tętnić życiem
Do głosowania na swoją propozycję zachęca też pomysłodawczyni powstania zamkniętego wybiegu dla psów.
Zgłosiłam projekt nr 23 o wybiegu dla psów, ponieważ wiem jakie to ważne dla zwierząt i ich właścicieli. Będąc w różnych miastach (np. Toruń) byłam z moim psem na takim wybiegu. Biegały tam różne rasy psów i psy się nie gryzły. Widocznie w naszym mieście jest za mało informacji na ten temat dlatego ludzie są sceptycznie nastawieni na takie projekty. Serdecznie zapraszamy do głosowania na wybieg dla psów. Dajmy psom szansę, żeby mogły wybiegać się na własnym wybiegu. Wybiegany pies to szczęśliwy pies.
Które z projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego 2020 zostaną zrealizowane? To wszystko zależy od mieszkańców. Ich werdykt poznamy jeszcze w październiku.
Komentarze (0)