Zostawcie samochody na parkingu i w garażu - zachęca ratusz

2019-09-16 14:49:48, Maciej Kowalczyk

Udział transportu w globalnej emisji CO2 to blisko 25%. W kontekście walki z globalnym ociepleniem i zagrażającej naszej planecie katastrofie klimatycznej, jej ograniczenie pozostaje wielkim i pilnym wyzwaniem. Jak tego dokonać? Choćby poprzez nakłanianie do korzystania z transportu publicznego i alternatywnych środków transportu. Temu służy także Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Wydarzenia z nim związane czekają nas także we Włocławku.

Ratusz w swoich staraniach na rzecz ekologicznego transportu stawia na edukację. Z tego powodu wiele wydarzeń związanych z ETZT odbywać się będzie we włocławskich szkołach. Już dziś młodzi włocławianie, na specjalnych warsztatach, mieli okazję zaprojektować znak drogowy.

Idea tego drogowskazu jest bardzo prosta – tłumaczył na poświęconym wydarzeniom Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu we Włocławku Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta miasta – Chcemy zwracać uwagę kierowców na to, że znajdują się w bardzo szczególnym miejscu, czyli przy szkołach, gdzie trzeba zachować dodatkową uwagę i czujność.

Co najważniejsze najlepszy spośród zaprojektowanych przez dzieci znaków doczeka się realizacji przy zwycięskich szkołach. To dodatkowa nagroda dla uczestników, choć oczywiście przewidziane są także i inne.

Cały zbliżający się tydzień wypełnią też wydarzenia zachęcające włocławian do pozostawienia swoich aut na parkingach i korzystania z publicznego transportu zbiorowego oraz rowerów miejskich, oraz... własnych nóg.

Specjalnie na potrzeby kampanii ratusz uruchomił miejski fanpage o mobilności: „Pan Włodek i jego rower” oraz badanie ankietowe „WŁOFUTURE”. Ponadto, w tym tygodniu zostaną uruchomione nowe wirtualne stacje Włocławskiego Roweru Miejskiego: Południe (SP 23), Michelin (SP 19), Zawiśle (ZS 8), gdzie bez dodatkowych opłat, będzie można zostawić rower miejski. Ponadto Prezydent Włocławka przygotował małą niespodziankę dla pasażerów linii „15”. Jaka to niespodzianka? Przekonacie chwilę po wejściu do autobusu tej linii.

We wtorek po raz pierwszy przed UM przy ul. 3 Maja od godziny 16:00 na „urzędowej ławce” dla każdego dostępny będzie miejski urzędnik zajmujący się miejską mobilnością. „Urzędowa ławka” to inicjatywa, dzięki której sprawy samorządowe będą bardziej dostępne, a luźna formuła spotkania na ulicy, da możliwość prostego i szybkiego przekazania przez mieszkańców swoich problemów oraz pomysłów.

W środę zaprezentowany zostanie pierwszy specjalnie zaprojektowany miejski stojak na rowery, który stanie w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni na jednym z miejsc parkingowych. Następnego dnia urzędnicy spotkają się z dziećmi w Szkole Podstawowej nr 23, gdzie zapoczątkowane zostaną warsztaty „Zespołu Młodych Planistów”, podczas których, w formie zabawy z klockami, przekazana zostanie wiedza dotycząca bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz funkcjonowania transportu w mieście.

W piątek, o poranku,  pasażerom wybranej przez ratusz linii autobusowej rozdawane będą specjalnie zaprojektowane torby rowerowe, zaprojektowane przez Urząd Miasta, a wykonane w Zakładzie Aktywności Zawodowej. 

Weekend upłynie pod znakiem pierwszego WŁALK Maratonu. Inicjatywa polega na zebraniu przez mieszkańców pieczątek w trzech lokalizacjach rozrzuconych po całym mieście. Ważne, aby miejsca te odwiedzić pieszo, na rowerze lub korzystając z komunikacji miejskiej. Dla osób, które zbiorą wszystkie pieczątki, Urząd Miasta przygotował drobne upominki – które odebrać będzie można w niedzielę, podczas koncertu „Pianino na ulicy”, który odbędzie się na częściowo zamkniętej ulicy Piwnej od godziny 16:00.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. zakończy się tradycyjnie Dniem bez Samochodu. W najbliższą niedzielę kierowcy będą mogli za darmo korzystać z autobusów MPK, wystarczy, że będą mieli przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu. 

(Inf. prasowa UM Włocławek)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz