Jakie usterki w samochodzie warto naprawić samodzielnie?

2019-09-16 08:46:33, Informacja sponsorowana

Oddawanie samochodu do profesjonalnego warsztatu samochodowego może wiązać się z koniecznością poniesienia słonych wydatków na naprawę. Niestety wielu kierowców daje nabrać się na rzekome poważne usterki, kiedy samochodów tak naprawdę był w dobrym stanie, a konieczna była niewielka naprawa. W wielu sytuacjach usterkę samochodu można naprawić samodzielnie. Oczywiście nie w przypadku wszystkich podzespołów. Jakie usterki warto naprawiać samodzielnie?

Kiedy warto odwiedzić mechanika?

Na początek - mechanika warto odwiedzić zwłaszcza wtedy, kiedy nie mamy bladego pojęcia na temat tego, w jaki sposób powinniśmy zabrać się za naprawę samochodu. Oczywiście z pomocy fachowca korzystamy także wówczas, kiedy nastąpi poważna usterka, samochód odmawia posłuszeństwa i nie jedzie. Takie akcesoria jak olej, klocki hamulcowe, jak i wiele innych środków i części do samochodu zakupić można na stronach internetowych jak np. autoczescionline24.pl

Pokonanie strachu

Osoby, które nie mają zbyt wielkiego pojęcia o mechanice, mogą być przerażone wizją samodzielnej naprawy usterki w samochodzie. Nic bardziej mylnego. Wiele niezgodności kierowcy mogą naprawić szybko i niezwykle sprawnie. Wystarczy mieć żyłkę majsterkowicza i pokonać swój wewnętrzny strach. Podjęcie samodzielnej próby naprawy auta daje dużo satysfakcji. 

Gdzie szukać informacji?

W sieci znaleźć można wiele stron poświęconym majsterkowiczom samochodowym. Obecnie dostępne są już nie tylko wpisy na forum, czy wpisy blogowe, ale także filmiki ukazujące sposoby naprawy danej awarii. Zazwyczaj w takich filmach udział biorą mechanicy lub osoby, które znają się na rzeczy i chętnie dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą. Oczywiście w celu diagnozy problemu można także udać się na forum. Wyświetlenie kontrolki na desce rozdzielczej lub niepokojący hałas w samochodzie mógł zostać odnotowany także przez innych kierowców, którzy po zdiagnozowaniu problemu dzielą się informacjami na stronach tego typu. 

Zachowanie dyskrecji

Usterek samochodu nie warto naprawiać pod przysłowiowym blokiem. Niestety życzliwi sąsiedzi mogą zgłosić taką sprawę, co poskutkuje mandatem za zakłócanie porządku i czystości miasta.W takich przypadkach zabronione są przede wszystkim takie usterki i awarie, które mogą powodować zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody. Kiedy jednak nie dysponujemy prywatnym garażem, możemy za niewielkie pieniądze wynająć warsztat, w którym dokonamy należnych napraw. 

Jakie prace w samochodzie warto wykonać samodzielnie

Wymiana oleju

Wymiana oleju należy do prostych czynności pod warunkiem, że dysponujemy garażem z kanałem lub podnośnikiem. Wystarczy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia, takie jak:

  • Klucz nasadowy,
  • imbus,
  • filtr oleju,
  • olej,
  • podkładkę korka spustowego.

Po zgromadzeniu tych przedmiotów można zabrać się do wykonania pracy. Oczywiście zużyty olej należy odpowiednio zabezpieczyć oraz oddać firmie, która zajmuje się gospodarowaniem odpadów i ich utylizacją. 

Wymiana płynu chłodniczego

W celu wykonania tej pracy wystarczy położyć pod samochodem duży pojemnik. Następnie należy odkręcić korek oraz śrubę spustową naszej chłodnicy, aby płyn mógł swobodnie wyciekać. Należy pamiętać, aby zawór od ogrzewania pozostał otwarty. W tym celu ustawiamy go na pozycji ,,ciepło''. Po wypłynięciu płynu z chłodnicy należy napełnić go nowym płynem pomiędzy poziomem minimum i maksimum. 

Wymiana klocków hamulcowych

W celu wymiany klocków hamulcowych należy odkręcić dwie śruby, które mocują korpus zacisku do oprawy, zdjąć go  oraz wymienić klocki. Po wyciągnięciu zużytych klocków powierzchnię tarcia należy dokładnie oczyścić. Jest to miejsce, po którym porusza się klocek hamulcowy. Następnie sprawdzić należy gumową osłonę tłoczka i jeżeli jest ona nieuszkodzona, za pomocą specjalnego tłoczka należy wcisnąć tłok do środka. Przed przykręceniem zacisku należy sprawdzić stan osłon mocujących oraz uzupełnić smar. 

Konserwacja nadwozia

Konserwacja nadwozia polega na zabezpieczeniu woskiem profili zamkniętych. W profesjonalnym warsztacie taka usługa może kosztować nawet 800 zł, dlatego samodzielne wykonanie tej czynności może okazać się prawdziwą oszczędnością. Wystarczy wyposażyć się w pistolet oraz wosk do konserwacji. Zakup kilku puszek powinien wystarczyć na dotarcie środka do newralgicznych miejsc. Środek rozprowadzany jest dzięki specjalistycznej rurce pod wysokim ciśnieniem. 

Poprawa stanu akumulatora

W celu poprawy jakości funkcjonowania akumulatora należy przetrzeć poszczególne styki oraz elementy jego budowy. Niestety zanieczyszczenia powodują odkładanie się elektrolitu, przez co akumulator szybko może się rozładować. Oczywiście do czynności, które powinny być wykonywane przez kierowcę, zaliczyć można także ładowanie akumulatora za pomocą prostownika oraz regularne sprawdzanie poziomu jego naładowania za pomocą woltomierza. 

Co jeszcze można naprawiać w samochodzie?

To oczywiste, że nie każdy zna się na budowie silnika i poszczególnych podzespołów samochodu, jednak w wielu przypadkach można pokusić się o samodzielną próbę naprawy usterki. Przykładowe prace naprawcze wymienione zostały powyżej, jednak nie jest to wszystko. Przed wykonaniem jakiejkolwiek czynności w samochodzie należy nabyć jej instrukcję obsługi. W takich książkach często przedstawione są przykładowe awarie oraz sposoby naprawy. Jeżeli nie dysponujemy takimi materiałami, pomocne mogą okazać się internetowe wskazówki. Jednym z najczęstszych winowajców awarii w samochodzie jest bezpiecznik, a właściwie bezpieczniki, gdyż znajduje się ich w środku niezwykle dużo. Mogą się one przepalić lub odłączyć, a ich ponowny montaż może naprawić problem. 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz